• $18,107
  • €18,1991
  • 1018.43
  • 3020.2
28 Temmuz 2012 Cumartesi

Merkez iyimser!

Yılın üçüncü enflasyon raporu Merkez Bankası tarafından açıklandı. Aynı zamanda daha önce gerçekleştirilen para politikasına ilişkin toplantı özeti de dün yayınlandı. Genel çerçevede hem toplantı özeti hem de enflasyon raporu benzer mesajlar içeriyor. Tabii ki enflasyon raporu ekonomideki gelişmeleri daha ayrıntılı ele alıyor ve bu açıdan daha dikkatli okunması gereken bir doküman.
Ana hatlarıyla bakıldığında Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminini bir önceki rapora göre bir miktar aşağıya çektiği görülüyor. Buna göre yıl sonu tahmini yüzde 6.2 olarak güncellenmiş. Nisan ayındaki raporda bu rakam yüzde 6.5 idi. Ancak haziran ayı sonuna gelindiğinde enflasyonun yüzde 8.9'a düşmesi ve bu rakamın nisan tahminlerinin altında kalması yılın geri kalanında da tahminlerin aşağıya çekilmesine neden olmuş. Ancak yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 5 oranına ulaşılması daha önceden de açıklandığı üzere bir miktar gecikmeli olacak. Orta vadeli projeksiyonlarda enflasyonun 2013'ün ikinci yarısından itibaren yüzde 5 civarında dalgalanacağı tahmin ediliyor. Aşağıdaki grafik enflasyon raporunun içinde yer alıyor ve Merkez Bankası'nın ileriye dönük enflasyon tahminlerini yansıtıyor.

"tablo.20120727233722.jpg"Diğer yandan Merkez Bankası yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyüme performansında görülen yavaşlamanın da kalıcı bir duraklama ve resesyon anlamına gelmediğini, yılın ikinci çeyreğindeki verilerin ekonomideki ılımlı büyüme trendini desteklediğini söylüyor. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde görülen zayıf görünüm büyük oranda dış belirsizliklerden ve olumsuz hava koşullarından kaynaklanmış. Ek olarak, sanayi üretiminde yılın ikinci çeyreğinde görülen görece güçlü trend de bir önceki çeyrekte gerçekleşen olağandışı şartların bir anlamda düzeltmesi anlamına geliyor.
Merkez Bankası hem enflasyon hem de büyüme konusunda iyimserliğini korurken en önemli risk olarak küresel gelişmelere ve Avrupa'da Yunanistan ve İspanya'nın durumundan kaynaklanan belirsizliklere dikkat çekiyor. Öncelikle, küresel ekonomide büyüme oranlarının yavaşlaması gelişmiş ekonomilerde, yani Avrupa ve Amerika'da, faiz oranlarının düşük seviyelerde kalmasına, yani para politikasının gevşemesine yol açabilir. Buradan ortaya saçılacak paranın yüksek getiri amacıyla yeni bir dalgalanma yaratma riski var. Yani kısa vadeli sermaye hareketlerinde artış görülebilir.
Aynı zamanda Avrupa'da devam eden karışıklık nedeniyle önümüzdeki dönemde daha da derin problemler görülebilir. Bu da küresel finans piyasalarında yeni bir çalkantıyı tetikleyebilir. Bütün bu risklere karşın Merkez Bankası kısa vadede para politika esnekliğini korumak istiyor. Bir hafta önce alınan ve siyasiler tarafından olağan bir şekilde eleştirilen para politikası kararını bu açıdan değerlendirmekte fayda var.
Tabii bir de tablonun öbür yüzü var. Küresel dengelerde görünüm olumluya döner, hem küresel büyüme hem de küresel talepte ciddi bir artış görülürse bu da emtia ve enerji fiyatlarını hızlı bir şekilde yukarıya çekecektir. Bu durumun yurtiçine direkt yansıması da enflasyon üzerinde görüleceğinden Merkez Bankası bu olasılığa karşı da aktif bir politika izlemek istiyor. Küresel fiyatlardan enflasyon üzerinde oluşacak bir seferlik ve kısa dönemli dalgalanma yeni bir tedbir alınmasını gerektirmez, ancak bu etkiler uzun vadeye yayılır ve enflasyonda kalıcı bir yükselişe neden olursa Merkez Bankası para politikasında sıkılaştırma yapmak durumunda kalabilir.
Özetle, ekonomide gerek büyüme gerekse enflasyon tarafında riskler büyük oranda dış kaynaklı. Merkez Bankası'nın içeriye yönelik dikkat çektiği tek risk maliye politikasında görülebilecek sapmalar ve bütçe açığının hızlı bir şekilde artması. Bu durumda Merkez Bankası politika adımlarını yeniden gözden geçirecektir.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi