• $13,662
  • €15,2281
  • 789.187
  • 2012.48
21 Şubat 2013 Perşembe

Merkez hamle yaptı!

    Merkez 2013 para politikasını açıklarken iki gösterge tavsiye etmişti. Birincisi toplam kredi oranındaki artış. İkincisi ise dış ticaret ağırlıklı efektif reel döviz kuru endeksi. Kredi artışı iç talebin gidişatını izliyor. Dış ticaret ağırlıklı efektif reel döviz kuru endeksi ise döviz kurlarının  dış talebin gidişatına etkilerinin göstergesi. 
     Kredi artışı hızlı olursa iç talebi artırarak ithalatı ve cari denge açığını büyütür. Tabii kredi artışı çok kısılırsa da iç talebi kısarak, büyümeyi yavaşlatır, ithalatı ve cari denge açığını küçültür. Bu nedenle orta karar şart! Şu anda kredilerin artış hızı Merkez Bankası'nın hedefi olan yüzde 15 artışı geçmiş, yüzde 20 civarında. Bu nedenle yavaş da olsa fren  gerekiyor. Ama dengeli bir fren, çünkü bir taraftan büyüme istiyoruz, diğer taraftan cari açığı yeniden azdıracak iç kredi balonu ve ithalat balonu istemiyoruz. M.Bankası bu nedenle mevduat munzam karşılıklarını, bir yıl vadeden kısa olan TL ve döviz mevduatlarında genelde 0.25 puan artırmış. Bir yıldan uzun vadeye geçişi de teşvik için, uzun vadeli mevduatlarda oranları genelde değiştirmemiş. Bu adım kredi artışının yavaş yavaş frenlemesi girişimi.    

DÖVİZ YANGINI VAR MI?

Diğer taraftan ikinci gösterge olan reel döviz kuru için, M.Bankası, dış ticaret ağırlıklı reel döviz kuru endeksinde 120-125 değeri aşılırsa buna kayıtsız kalmam  ve 130 değerinin üstüne çıkılırsa da müdahale ederim demişti. Çünkü gündemde olan konu paramızın aşırı değerlenmesi. Endekste Ocak 2013 reel döviz kuru değeri de 120.16 civarında idi. Şubat 2013 enflasyonunun ve döviz kurlarının gidişatı, reel döviz kuruna reaksiyonun esas belirleyicisi olacaktır. Bu nedenle de kur konusunda şu anda dramatik bir tedbir henüz düşünülmüyor. Ülkemizde yıl sonu ve yıl başı (2011 Aralık ve 2012 Ocak aylarında olduğu gibi) geçmişte kur türbülansı ve döviz heyecanıyla geçerdi. Ve toplumca  titrerdik. Bu sefer, yani Aralık 2012 ve Ocak 2013 döneminde döviz "yangını" ve kur türbülansı oldu mu?

TL BİRAZ ZAYIFLAR

    Biliyoruz ki Merkez Bankası'nın temel politika faizi bir haftalık repo faizidir. Merkez Bankası bu faizde bir değişiklik öngörmemiş, politika faizini yüzde 5,5 düzeyinde sabit tutmuştur. Ancak biliyoruz ki, Merkez Bankası koridor sisteminde ülkeye dış sermaye girişi yani risk iştahı artarsa faiz koridorunun alt ve üst sınırlarını aşağıya çeker. Tersine risk iştahı azalırsa ve sermaye çıkışı olursa da koridor sisteminin alt ve üst sınırını yukarıya çeker. 
    Merkez, son dönemde Türkiye'ye dış sermaye girişi yüksek dozda olduğundan, yani risk artışı olmadığından koridorun üst sınırını yani Merkez Bankası'nın borç verme faizini 8.75 değerinden 8.50 değerine, alt sınırını yani Merkez Bankası'nın borç alma faizini de 4.75 düzeyinden 4.5 düzeyine indirmiş, yani koridoru aşağıya itmiştir.
    Bu sayılan önlemlerin toplam sonucu, kabaca ve sınırlı olarak, kredilerin biraz daralması, TL'nin biraz zayıflaması, faizlerin biraz düşmesi ve borsada da bir miktar toparlanma olacaktır.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları