• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Nisan 2018 Perşembe

Merkel’in partisi Macron reformunu reddediyor

Angela Merkel’in partisinin muhafazakarları AB’nin bir Avrupa IMF’i yaratılması planını kuvvetle eleştirdi. Böylece Fransız Başkanı Emanuel Macron’un bu hafta Berlin’e gelip Avrupa Reformu konusunda isteyeceği destek de pek gündeme gelemeyecek.

Bayan Merkel’in CDU/CDS Bloku Avrupa’nın Stabilite Mekanizması konusunda bir plan yaptı ve de Bundestag’ın daha fazla müdahale hakkı olmasını gündeme getiren bir plan ortaya çıktı. Bu bölgesel bir IMF olur diye eleştiriliyor.

Plan teklifleri Macron Berlin’e ziyarete gelmeden evvel tartışılıyor ve de CDU/CDS milletvekilleri de planı destekleyecek gibi. Fransız lideri Macron’un Almanya’ya geliş nedeni, Fransa ve Almanya’nın haziran ayında tek para bölgesi konusunda, ortak bir görüşle ve bir Avrupa bütçesi ve de maliye bakanı planıyla ortaya çıkmasını sağlamaktı. Ama Berlin’deki CDU/CSU grubu euro reformu konusunda negatif konuşurken, Bayan Merkel ve de Maliye Bakanı Olaf Scholz ise reform konusunda sessiz kalmıştı.

Avrupa Stabilite Mekanizmasını Avrupa IMF’i şekline çevirmek ve böylece euro bölgesini krizlere karşı korumak Almanya ve de Fransa’nın üzerinde anlaşabildiği tek konu.

Fakat CDU/CDS grubuna göre bu teklif Alman ulusal bütçesine çok fazla finansal etki yapardı ve de bu nedenle de Bundestag dahil, tüm Avrupa ulusal parlamentoları tarafından kontrol edilmeliydi. Yani reform ancak euro anlaşmasının yapısının değişmesiyle gerçekleştirilebilirdi. Ama bu da değişme şansını iyice azaltıyordu.

CDU/CSU’nun yaklaşımları, hem sol hem de sağdakiler tarafından öfkeyle karşılanmıştı. AB Komisyoneri Günther Ottinger, hazırlanan teklifleri gerçekleşemez olarak görmekteydi. Almanlar önce Macron’un tekliflerini kabul edip sonra da reddedemezler denmekte.

Eleştiriler aynı zamanda Merkel’in ortağı olan sosyal demokratlardan da geldi. Şubatta her iki blokun anlaşma imzaladıkları ve de yeni hükümetin Avrupa Stabilite Mekanizması’nı genişletmek kararı da aldıkları hatırlatıldı.

SPD liderlerinden Carsten Schneider, liderler böyle önemli ve üzerinde anlaştıkları konuları gündeme getirmekten kaçınırsa Merkel’in sözlerinin de bir kıymeti kalmaz diyordu.

Avrupa Parlementosu’nun Yeşiller üyesi Swen Glegold ise, ‘CDU/CDS’ grubu euro bölgesinde reformun önüne geçerse, AB’nin geleceğini duvara çarpmış olurlar diyordu.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor