• $16,9802
  • €17,5164
  • 984.648
  • 2402.54
31 Mayıs 2017 Çarşamba

Merkel ve Avrupa’lılar ABD ile gerilim içinde!

Angela Merkel Brükselde NATO, ve de Sicilya’da G7 toplantılarından sonra, Donald Trump ve ABD hakkında geçtiğimiz günlerde kendi bu yılki seçimi için Münih’te yaptığı kampanya konuşmasında gayet açık konuştu. Ve konuşmasında aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Merkel , “Artık Trump ile yapılan çok gerilimli iki toplantı sonrasında gördük ki, ABD Avrupa’dan uzaklaşıyor ve de biz kendi geleceğimizi kendimiz gerçekleştirmek zorunda olacağız. Bu son birkaç günde bunu alenen anladım” dedi!

Trump, iki toplantıda savunma harcamaları konusunda 1949'dan bu yana geçerli olan NATO Anlaşması 5. maddesini ve de Obama döneminde anlaşması yapılan ve Paris iklim anlaşmasını hiçe saymakta idi. Trump Avrupalıları NATO konusunda hiçe saymakta ve de ısrarla para katkısı yapmalarını istemekte.Trump Almanya’yı da ABD ile olan dış ticaret fazlaları nedeni ile sıkıştırmakta.

Trump ilk resmi Avrupa seyahatında hep bireysel ve ABD’ye dönük konuştu. Öyle ki, Sicilya’da yapılan toplantıda diğer katılanlarla beraber kısa bir mesafe yürüyerek toplantının yapılacağı Saray’a girmek yerine, kısa mesafeyi kendi başına bir golf arabası ile geçti. Trump toplantılarda sadece “terör ve Müslümanlar” konusunda konuşulanlara katıldı, ama diğer hiçbir bir konuda kimse ile anlaşamadı . 65 yıllık NATO anlaşması Trump’ın pek umurunda değildi, sadece diğer ülkelerden parasal katkı yapmalarını istiyor.

Yeni göreve gelen Fransız Başkanı Emanuel Macron ile el sıkışma yapılacağı tanışma anında, Merkel ile Beyaz Saray’da el sıkışmayan Trump’a, Macron bir sürpriz yaptı! Ve Macron ders verir gibi, Trump’ın kemiklerinden ses çıkartacak kadar sıkı bir el sıkışma ile adeta Fransa’nın Avrupa kararlılığını da göstermiş oldu. El sıkışma tarzı konusunda kendisine sorulan sorulara ise, “Her Trump tezine teslim olmayacağımızı göstermek için yaptığım sembolik bir hareketti! demiş.

Merkel ABD ve İngiltere’den (Brexit sonrasında) boşanma için kararlı. Ancak Britanya Başbakanı Theresa May adeta kendisinin Trump taraftarı olmadığını göstermek babında iklim değişikliği konusunda, NATO defansı konusunda ve serbest ticaret konusunda Avrupa gibi düşündüğünü toplantılarda belirtti! Aşırı dozda göç alan İtalya ise, göç konusunun gündeme gelmesini Trump engellediğinden, göç konusunu G7 toplantısı özetine dahil ettiremedi.

Adının konulmaması şartı ile beyanat veren bir Beyaz Saray mensubu, kendisinden resmi açıklama istenince de “Tarihi ve benzeri de olmayan bir seyahat oldu” diyerek açıklamadan kaçındı! Trump, ABD’nin NATO’nun gelmiş geçmiş en büyük desteğini 2001 yılında ABD’ye 9/11 saldırısında Avrupa Birliğinden aldığını, pek tarih bilmediği için bilmiyor. Ve de NATO Anlaşmasının beşinci maddesini de henüz pek öğrenmemiş!

Gerilim o kadar fazla ki Avrupa Birliği ABD’den “boşanırsa” Britanya’dan da boşanabilir!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı