• $9,2915
  • €10,8333
  • 533.426
  • 1429.16
24 Ocak 2018 Çarşamba

Merkel galiba yine seçiliyor!

Angela Merkel 2017 sonundaki seçimde sürpriz şekilde oylarının önemli bir kısmını kaybetmişti. Fakat gene de en çok oy alan lider olmuştu. Ama hükümet kurulabilmesi için koalisyon gerekliydi. Merkel tarafı, sol kanattan SPD önceleri katılmayacağını söyleyince, konuştuğu iki küçük sağ partiyle de koalisyon konusunda anlaşamamıştı.Özgür Demokratlar ve de Yeşiller adlı partiler Merkel’e katılmamayı tercih etmişlerdi. Bu durumda da Merkel ortanın solundaki Sosyal Demokrat Parti’yle yeniden koalisyon kurmak için de Martin Schulz ile görüşmeye başlanmıştı.

Schulz ise, partisindeki sol üyelerinin arasında, sağ partilerle hükümet kurmanın karşısında olanların sayısının yüksek oranda olduğunu görüyordu. Bu durumda Schulz bir parti üyelerini bir oylamaya tabi tutmuştu.

Sonunda birkaç gün evvel Bonn’da yapılan SPD konferansında, oyları alınan 642 delegeden, 362 ‘Evet koalisyon kuralım’ oyu çıkmıştı. Yani SPD’de yüzde 56 oranında Merkel’le koalisyona destek vardı. Bu Schulz tarafından yapılan tahminden azdı ama gene de pozitif oydu.

Merkel’in seçilebilmesi veya seçilememesi aslında tüm Avrupayı etkiliyor. Mesela Fransa Başkanı Emanuel Macron da, Merkel’in hükümet kuramaması halinde planladığı Avrupa’yla ilgili reformları yapamayacağını da biliyor.

Tabii Bonn Konferansı otomatik olarak hükümetin kurulmasını sağlamıyor. SPD’nin toplamı 450 bin kişi kadar olan olan aktif sol parti üyelerinin de Merkel’le hükümete razı olması gerekti.

Tabii eğer SPD üyeleri koalisyona razı olmasaydı, Almanya yeniden seçim yapacaktı

Çünkü Merkel azınlık hükümeti kurmayı hiç istemediğini defalarca gündeme getirmişti.

Sonuçta galiba Martin Schulz’un SPD adlı sol partisi, Merkel’in Hristiyan Demokratları ve de Merkel’in Bavyeralı Hristiyan Sosyal Birlik adlı ortağı sağ eğilimli partiyle birleşerek koalisyon hükümetini kurmalarının olasılığı biraz yükselmiş gözüküyor.

Schulz SPD’de yaptığı son konuşmada, SPD’nin, geçmiş hükümetlerdeki durumundan çok daha aktif olma kararı aldığı ve bunu da Merkel ve ortaklarına kabul ettirdiği de, gündeme getirildi.

Schulz bu sefer sağlık sistemi reformunu geliştirmek ve de Almanya’ya gelen göçmenlere de daha iyi davranmayı sağlamak yerine, kalıcı kontratlar yapılmasına da olanak sağlamak konularını koalisyona kabul ettireceğini söyledi.

Yani Merkel’in koalisyon ve hükümet kurabilme olasılığı galiba oldukça yükseldi.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor