• $13,4898
  • €15,2643
  • 802.572
  • 1945.07
29 Ocak 2017 Pazar

Meksika rest çekti!

ABD Başkanı Donald Trump uzun zamandır Meksika yönetimi ve vatandaşlarına hakaret ediyordu. Trump ilk iş olarak Meksika ile ABD arasında bir duvar yapacağını ve parasını da Meksika’dan alacağını açıklamıştı.

Her kişi biliyor ki, Meksika dahil hiçbir ülke, duvarı da istemez ve de duvarın parasını da ödemez. Bunu Trump da biliyordu ama esas hedefi Meksika ile olan anlaşmayı bozmaktı. Böylece Meksika’ya ekonomik bir darbe yaparken, ABD, Meksika ve Kanada arasındaki anlaşmayı da ortadan kaldırmış olacaktı.

Kampanya döneminde ve de seçim sonrasında Trump Meksika’nın vatandaşlarının en hassas olduğu konu olan ülke imajına saldırmaya başlamıştı. Geçtiğimiz haftada ABD ve de Meksika temsilcileri bir araya gelip konuşacaklardı. Sonra da önümüzdeki salı günü ise Meksika Başkanı ile Trump bir araya geleceklerdi. Ama toplantı gerçekleşemedi.

Meksika Başkanı Pena Nieto bir ikilem karşısında idi. Ya Meksika’nın gururunu koruyacaktı ya da ülkesinin ekonomik avantajlarından tamamen vazgeçme zorunda kalacaktı.

Bay Pena Nieto 2012 yılında siyasete ekonomiyi ön plana alarak başlamıştı. Ama Nieto bazı skandallara da bulaşmak zorunda kalmıştı. Karısının bir ev alırken yaşadığı skandal, 43 öğrencinin kaybolması ve de ekonomide başlayan çöküş Başkan’ın ratingini düşümüştü.

Trump’ın seçim kampanyası döneminde Nieto, Trump’ı ülkesine davet etti. Ama ülke içinde bu davet istenmediği gibi, seçim sonrasında ise Trump hakaret dozunu artırmıştı. Duvarı yapacağı gibi parasını da (14 milyar dolar) Meksika'dan alacağını vurgulayıp duruyor, Twitter’a da yazıyordu. Vatandaşları Başkanın Trump ile görüşmekten vaz geçmesini talep ediyorlardı.

Geçtiğimiz perşembe günü Trump Twitter'da toplantıyı ve görüşmeyi iptal edebileceğini ima etti. Artık Meksika Başkanı'nın alternatifi kalmamıştı. Trump toplantıyı iptal etmeden önce, Meksika Başkanı toplantıyı iptal ettiğini alenen açıkladı. Meksikalılar Başkan Nieto’nun yanında durdular ve Başkanlarını kuvvetli şekilde aldığı ve açıkladığı iptal kararı için desteklediler. Ülke ABD’ye karşı bir arada durmayı seçmişti. Ekonomik faturanın ne olacağı kimsenin umurunda değildi.

Trump aslında ABD’nin dış ticaret açığını azaltmak için Meksika ile kapışmıştı. ABD’nin dış ticaret açığının yüzde 48 kadarı Çin’den, yüzde 20 kadarı Avrupa Birliği'nden, yüzde 9 kadarı Japonya’dan, yüzde 8 kadarı Meksika'dan ve yüzde 2 kadarı da Kanada’dan. Yüzde 13 kadarı da başka ülkelerdendi. Toplam ABD cari açığı ise 477 milyar dolar. ABD tüm dünyada dolar bazında en yüksek açığı olan ülke! Top şimdi Meksika’da değil ABD’de! Meksika ile ABD 'boşanırlarsa', ABD Latin ülkelerinden uyuşturucu transferi sorununu kendisi çözmek zorunda kalacak, Meksika Latino göçmenleri kontrol etmeye de çalışmayacak!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar