• $13,6294
  • €15,2249
  • 784.92
  • 1997.69
14 Ocak 2017 Cumartesi

Meksika ekonomisi sallanmaya başladı!

ABD’de seçimi kazanan Donald Trump ocak ayının 20'sinde iş başına geçecek. Ancak daha iş başına geçmeden evvel şimdiden Meksika’yı iyice hırpaladı.

Uluslararası yatırımcılar ABD’nin olası yaklaşımından önce Meksika’daki finansal piyasalardan kaçmakta ve Peso’dan başka ülke dövizlerine geçmekteler. Bu da ülkenin parası pesoyu hırpalamakta. Wall Street Journal gazetesine göre bu hafta salı günü peso bir günde yüzde 2 değer kaybetti. Wall Street Journal’ın haberine göre de bu durumda peso dolara karşı gelmiş geçmiş en düşük değerine geriledi.

Meksika Merkez Bankası, pesonun değerini koruyabilmek için piyasaya 2 milyar dolar sattı. Peso ABD seçiminden bu yana yüzde 16 değer kaybetmiş. Peso salı günü sonrasında da değer kaybetmeye devam etti. Eğer pesonun değeri düşmeye devam ederse, Meksika’nın son yirmi yılda kazandıkları kaybedilecek.

Hatırlanırsa Meksika NAFTA öncesi peşpeşe döviz krizlerinden perişan olmuş bir ülke idi. Krizlerin ortadan kalkmış olması da, yabancı yatırımcıların Meksika parası cinsinden bono veya her türlü finansal veya reel varlığı alması ve elinde tutmasının yolunu açmıştı.

Meksika hisse senedi endeksi Trump sonrasındaki dönemde yüzde 5.3 değer kaybetmiş bulunuyor. Meksika hükümetinin Hazine bonolarının faizleri de yüzde 6 değerinden yüzde 7.76 düzeyine çıkmış bulunuyor. Uzmanlar bu trendlerin devam etmesi halinde Meksika’nın büyüme modelinin 'rahmetli' olacağını vurgulamaktalar. Meksika ABD’nin Trump ile değişen yaklaşımı devam ederse, ihracatının yüzde 80 kadarı ABD’ye satan bir ülke olarak çok zor duruma düşecek.

Yabancılar Aralık 2016 ayında 1.4 milyar dolarlık kısa vadeli Meksika Hazine bonolarını satmış bulunuyorlar. Bu da son on yılda bu cins finansal ürünlerde yabancılar tarafından bir ayda yapılmış en çok yüzde satış!

Eğer bu gelişmeler devam ederse 2017 yılında Meksika ekonomisinin resesyona düşmesi kesin görülüyor. Meksika geçen yıl, yani 2016 yılında, yüzde 2.1 büyümüştü. Bugünkü gelişmeler devam ederse, yapılan tahminlerde Meksika’nın 2017 yılında yüzde eksi 3.3 civarında bir çöküş yaşaması gündeme gelir denmekte.

Fitch Ratings de Meksika’nın uzun vadeli borç değerlendirmesini negatife indirmiş bulunuyor. Trump yaklaşımı sonrası pesonun değer kaybı enflasyonu da yükseltmeye başladı.

Yerli veya yabancı iş insanları şu anda durmaya ve Trump iş başına geldikten sonra neler olacağını izlemek üzere beklemekteler. Bakalım daha neler olacak!

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var