• $17,9444
  • €18,2687
  • 1024.27
  • 2913.3
5 Nisan 2018 Perşembe

Mandela’nın ilk eşi öldü!

WInnIe Madikizela Mandela adlı genç kadın, Güney Afrika’nın tüm dünyada tanınan lideri Nelson Mandela’nın uzun vadeli ilk eşi olup (Nelson daha sonra bir kere daha evlendi) hayatını aynen Mandela gibi siyahların kurtuluşu için çalışmakla geçirmişti. Ve de Bay Mandela kadar olmasa da, uzun süre ya hapiste kalmak veya yalnız yaşamak zorunda da kalmıştı, fakirlik de çekmişti.

Mandela 2013 yılında 95 yaşında vefat etti. Bayan Mandela da geçtiğimiz günlerde (2 Nisan’da) 81 yaşında uzun süren hastalıktan sonra vefat etti. Mandela ve Nelson’un evliliği tam 38 yıl sürdü ve sonra da boşanma geldi.

Hem Nelson Mandela, hem de boşandığı Winnie Mandela’nın hayatlarının çoğu beyazlarla uğraşmak ve siyahilerin haklarını korumaya çalışmakla geçti. Ama Winnie bu hayatı hazmedememişti. Nelson sonunda 11 Şubat 1990’da hapishaneden çıkarken Winnie ile yıllar sonra el ele tutuşabilmişlerdi .

Winnie Mandela 1936’da Doğu Cape’de doğmuştu. Winnie Mandela aslında ancak 1950’li yıllarda Johannesburg’a göç ettikten sonra sosyal konularla uğraşmaya başlamıştı. Nelson Mandela ile Winnie ise 1958’de evlendiler. Winnie bir Soweto otobüs durağında Nelson’a rastlamıştı, birbirlerine âşık olmuşlardı ve de evlenirken tam 22 yaşındaydı. Nelson ise ona hemen âşık olup evlenmeye karar vermişti. Beyazlar ise siyahlara özgürlük için uğraşan Nelson’u, 1962’de tevkif ettiler. Nelson, Robben adasında gözaltı ve hapiste yaşadı.

Ancak 1990’a kadar çoğu hapisle geçen yıllarda, evlilikleri yavaş yavaş bozulmaya başlamıştı. Nelson sürekli hapisti ve Winnie ise giderek hırslı ve agresif hale geliyordu. 1990’da Nelson hapisten çıktıktan sonra da pek anlaşamaz hale geldiler. Mandela 1992’de adam kaçırma ve de ikinci derecede fiili saldırmada bulunmakla suçlanan Winnie’den sonunda, 1996’da boşandı.

Winnie Mandela 81 yaşında yani geçtiğimiz hafta, hayatını kaybetti. Ağır hastalık geçirmekteydi, zaten iki de çocuğu vardı. İyileşemedi.

Ben ise turistik nedenle gittiğim Güney Afrika’da, arkadaşlarımla Johannesburg da, hem Winnie’nin fakir siyahiler mahallesindeki evini ziyaret ettik, hem de Nelson’un bir sonraki eşiyle oturduğu zengin beyaz mahallesindeki lüks evini inceledik. Nelson siyasi kahraman olurken, 1994’te mebus ve hatta bakan bile olan Winnie, sonunda kurban olmuştu. Başı birçok belaya bulaşmıştı. Kaderi böyleymiş! Hapiste koca olayını hazmedememişti.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar