• $17,9703
  • €18,2617
  • 1028.7
  • 2857.18
2 Haziran 2014 Pazartesi

LNG devrimi başladı!

Rusya’nın Kırım ve sonrasında yarattığı doğalgaz terörü oldukça korkutucu idi. Sadece Ukrayna değil Avrupa ve tabii de Türkiye de bu gelişmelerden hem miktar hem de fiyat açısından etkilenebilirdi. Ancak şu anda Batı medyasında gündeme giren yeni bilgiler çözümün yolda olduğunu gösteriyor.
Ekonomi basit bir konudur aslında. Temel ilkesi de her şeyin iki yüzü olduğudur. Yani arz ve talep. Yeni haberler global bakışla doğal gaz için hem arzın hem de talebin artacağını gösteriyor. Çözüm likit doğalgaz veya kısa adı ile LNG ile gelecek gibi duruyor. LNG 50 yıl evvel piyasaya çıkmıştı ama son on yılda pek moda değildi.

Üretimin 3 kat artması öngörülüyor

Ancak the Economist’in haberine göre 25 Mayıs tarihinde Exon Mobil 19 milyar dolarlık bir projenin gerçekleştiğini ve ilk ihracata Papua Yeni Gine’den başladığını açıkladı. Şu anda inşa sürecinde olan benzer likit gaz projeleri 2018 yılında üçte bir daha fazla LNG üretileceğini gösteriyor ve bu miktar Çin’in doğal likit gaz ve pipelinedan gelen gaz tüketimine eşit bir miktar olacak. 2025 yılında ise kapasitenin iki misline çıkmış olacağı vurgulanıyor. Örneğin Avustralya’da yedi yeni proje inşa halinde ve bu projeler bittiğinde Almanya’nın toplam doğalgaz tüketimi kadar LNG ihracatı yapılacak. Zaten 2016 yılında Avustralya Katar’dan sonra ikinci büyük ihracatçı üretici olacakmış. Bu verilerle hesap yapıldığında LNG’nin global gaz arzı toplamının içindeki payı bugünkü yüzde 20 düzeyinden yüzde otuza çıkacakmış. Rusya da Sakhalin’den global LNG piyasasının yüzde 5 kadarını üretmekte. Diğer yandan Fransa ile Rusya 27 milyar dolarlık bir LNG üretim projesini kutuplarda Yamal adı ile gerçekleştirmekte.
LNG’nin deniz yolu ile nakli kapasitesi de artmakta. 2013 yılında 16 yeni dev tanker hizmete girmişmiş. 31 tane daha bu yıl hizmete girmiş olacakmış. Shell dünyanın en büyük LNG tankerini 12 milyar dolar harcayarak devreye sokuyor ve bu tanker Avustralya’nın kıyıdan açığında denizden yükleme yapabilecek kapasitede. İthalat tesisi yatırımı da gerekli. 2020 yılında şu andaki 29 adet LNG ithalat için tesis kapasitesi de 2020 yılında elliye çıkmış olacak.2013 yılında İsrail, Singapur ve Malezya yeni terminalleri devreye sokuyor.

LNG konusunda yatırım yapmak şart

Tabii diğer yandan da talep de artmakta olacak. Mısır LNG ihracatını sıfırladı, kendi üretimini kendisi kullanacak. Endonezya ve Cezayir de kendi gereksinmeleri arttığından ihracatı bırakıyorlar. Bu arada da global talep de 2030 yılında 2012’dekinin iki misline çıkacak gibi duruyormuş. Şu anda Norveç’te 50 kadar nakliye gemisi LNG kullanmaya başlamış. Polonya da bu yolda ilerleme yapmaya çalışıyor. Çünkü LNG mazottan çok daha temiz şekilde nakledilebiliyor ve kullanılabiliyor.
Bu nedenle de global bir bakışı olan yatırımcıların LNG konusunda yatırım yaptıkları da görülüyor. Darısı başımıza!

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü