• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
9 Mayıs 2016 Pazartesi

Leicester neden ve nasıl başarılı oldu?

Son 20 yılda İngiliz Premier Futbol Ligi çok 'parlak' yabancı futbolcuların Arap Şeyhleri ve de Rus para babaları tarafından ödenen paralarla ligi domine ettikleri bir ortama geldi. Tabii yerel oyuncular ve de yerel taraftarların da kenara çekildiği bir ortamda oluşmuştu.

Ancak 3 Mayıs 2016 günü Leicester City Futbol Kulübü kurulduğundan bu yana ilk defa şampiyon oldu. Ligin başlangıcında iddia oyunları oynatanlar bu takımın şampiyon olması ihtimalinin 5 binde 1 olduğunu söylemişlerdi.
Şimdi tabii dünyanın her yerinden medya Leicester’in kapısının önüne yığılıp, bu beklenmedik futbol başarısının nasıl becerildiğini inceliyor. Biraz dikkatli olanlar farkına varmışlardır ki, sadece futbol kulübü değil, bugün Leicester kentinin 350 bin civarındaki kent nüfusu da bu başarıya önemli katkı yapmıştır.

Avrupa'nın 2'nci zenginiydi

Leicester yıllar önce giyim ve ayakkabı yapanların yaşadığı bir sanayi kenti imiş.1936 yılında kent Avrupa’da ikinci zengin kent ilan edilmişti. Ama 1980 yılına gelindiğinde ucuzcu dış ülkelerden gelen rekabet karşısında Leicester kentinin ekonomisi tamamen çökmüştü. Fakat Leicester’de girişimci kültür zayıflasa da ölmemişti. Silkinen Leicester son 20 yılda, hem de tüm Avrupa’da, Londra dışında yeniden en hızlı iş artışı sağlayan kent olmayı başarmıştı. 2009 ila 20014 arasında ise kentin ürettiği katma değer yüzde 22 artmış. Bu durumda çok sayıda iş yaratılmış ve kent dışından insanlar yeniden, çalışmak ve geçinmek için Leicester’e göç etmeye başlamışlar. 2001 ila 2011 arasında kentin nüfusu yüzde 17 artarken tüm ülkede dördüncü en hızlı büyüyen kent Leicester olmuş. 1972 yılında İdi Amin 30 bin kadar Asyalıyı Uganda’dan kovduğunda, çoğu Gujaratili olan bu kişiler de Leicester’e yerleşerek kendi işlerini kurmuşlar. Tuvalet kağıdı imalatından perakende şirketi kurmaya kadar birçok konuda da başarılı olmuşlar. Kentte çok sayıda 'beyaz İngiliz' olmayan göçmen var!
Bu arada kentin üniversiteleri de kentteki gelişemeye önemli katkı yapmış, öğrenciler kendilerine sıfırdan iş kurmaya yönlendirilirken, kentin okulları bugün en girişimci üniversiteler olarak değerlendiriliyor.

36 milyon $'lık takım

Tabii romantik insanlar kentin futbol takımının şampiyonluk başarısını 'karakterin parayı yenmesi' olarak yorumluyor. Ama değerlendirme biraz daha dikkatli olmalı. Leicester kentinin futbol takımında çok sayıda yerel oyuncu var ama bir de yabancı ve milyarder külüp sahibi var. Tayland’ın King Power Group adındaki şirketinin sahibi Vichai Srivaddhanaprabha kulübü 2010 yılında satın almış. Ama bu iş adamı diğer zenginlerden farklı biri imiş. Star ve pahalı yıldız futbolculara dayanmak yerine uzun vadeli bir planla vitrine çıkmayı planlamış. Altyapıya 100 milyon sterlin harcamış. Antrenman sahaları, genç sporcu akademisi kurulmuş ve de şöhret olmayan ama yetenekli oyuncuları arama ve bulmaya zaman ayıran 'scout' kadrosu gerçekleştirilmiş. Leicester’liler bugün ' Başarı beklediğimizden önce geldi!' diyorlar.
Bugün Leicester takımının toplam takım oyuncuları 36 milyon dolar değerinde. Bu rakam Manchester United’ın geçen yaz sadece yeni transfer edilen oyunculara ayırdığı paranın dörtte birinden biraz az! Ancak Leicester takımının başarısı sadece futbolda gerçekleşmemiş. Kentin Rugby takımı da İngiltere’nin en başarılı Rugby takımı.
Bu yazı takımın teknik kadro ve futbolcularının başarısını vurgulamıyor sanmayın. Medya çoklukla işi salt bir futbol başarısı olarak gösterdiği için The Economist dergisi de farklı bir yaklaşımla esas temel nedenleri vurgulamaya çalışmış. Yukarıdaki bilgiler de bu ekonomi dergisinden, gazetelerin futbol sayfalarından değil! Türkiye bu yazılanları düşünmeli!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?