• $18,0955
  • €18,2208
  • 1016.05
  • 3020.2
11 Mart 2018 Pazar

Kuzey Kore’yle ABD ikili görüşme kararı aldı!

Aşağıda okurlarımız için bir tarih özeti veriyoruz. 1953’te Kuzey Kore, Sovyetler’in desteğiyle nükleer bilim adamları ve de mühendisler eğitmeye başladı. 1980-1985 arasında yeterince teknik bilgi toplayan Kuzey Kore Yongbyon’da nükleer tesisler yapmak ve de geliştirmekle uğraştı. 1991’de ABD, Güney Kore’de bulunan nükleer silahlarını geri çekti.

Haziran 1994’te ABD Başkanı Jimmy Carter, Kuzey Kore lideri Kim il Sung ile Pyongyang’da görüştü. İki taraf anlaştı. Kuzey Kore lideri plutonium silahlarını, eğer yardım yapılırsa ortadan kaldırma anlaşması yaptı. Ortadan kaldırılanlar arasında iki adet nükleer reaktör de vardı.

Haziran 2000’de Güney Kore Başkanı Kim Dae Jung ile, Kuzey Kore Lideri Kim Jong İl, Kore Savaşı’ndan bu yana ilk defa, Koreliler arasında görüşme yaptılar. Ekimde ABD Bakanı Madeleine Albright da, Kim Yong İl ile Pyongyong’da buluştu.

2002’de Pyongyang ile Washington arasındaki anlaşma çöktü ve de Kuzey Kore uranyum kovalamaya başlarken, ABD Başkanı George W. Bush da Kuzey Kore’yi, itham edilen ülkeler listesine koydu.

2005’te Kuzey Kore, Güney Kore, ABD, Çin, Rusya ve Japonya arasındaki altı ülkelik görüşmelerde nükleer silahların bırakılma kararı alındı. 2006’da Kuzey Kore ilk nükleer silahını denemeye başladı. 2009’da diplomasi göçtü ve de Batı Kuzey Kore’nin nükleer silah durumunu incelemeye başladı. Kuzey Kore bu arada uzun mesafeli Taepodong-2 balistik füzesini yaptı.

2011’de babası Kim Jong İl öldükten sonra, oğlu Kim Jong Un ülkenin lideri olarak atandı. 2017’de Kuzey Kore üç adet kıtalararası balistik füzeyi ve de kuvvetli nükleer silahları denemeye başladı.

2018’de ise Kış Olimpiyatları’na katılan Kuzey ve Güney Kore sulh yaptılar ve de ikili görüşme kararı verdiler.

Sonuç: Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı ile Kuzey Kore Başkanı yüzyüze görüşme yapmak için mayısı tercih ettiler. Ne olacak? Bundan evvel üç beş defa, Kuzey Kore Batı ülkeleriyle sulh anlaşması yapmış ve kısa süre sonra ise anlaşma bozulmuştu. Şimdi Batı’ya ilaveten Güney Kore ve Çin de Kuzey Kore’yi sulh yapmaya zorluyor.

Zaten 2009’da Bill Clinton kendisi, 2010’da Jimmy Carter kendisi ve de 2014’te ise Barack Obama döneminde James Clapper adlı istihbataçı, Kuzey Kore’den esir olan Batılıları çıkarmak için Kuzey Koreye gitmişler ve esirleri almışlardı.

Şimdi Donald Trump ve Kim Jong Un uzun vadede anlaşmaya mecbur oldukları için anlaşırlar diye iyimser bakılmakta. Trump hala sert! Yani her şey olabilir, bekleyecek ve göreceğiz!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi