• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
30 Eylül 2017 Cumartesi

Kuzey Kore’de savaş olması oldukça zor!

Geçtiğimiz cumartesi günü gece yarısı Amerikalıların B-1B uzun menzilli bombardıman uçakları yanlarında da, F-15 savaş jeti uçaklar olmak üzere Kuzey Kore’nin doğu sahilinde, ABD’nin uzun zamandır oldukça en cüretkar yaklaşımıyla uçmuşlardı.

İki gün sonra ise Kuzey Kore’nin Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho Prongyang’ın Amerikan bombardıman uçaklarının Kuzey Kore’nin havadaki sınırının birkaç metre dışında olsalar bile vurulabileceğini söylemişti.

Ama o uçaklar Kuzey Kore’nin sahilinin sapanla taş atılabilecek kadar yakınındayken bile Kuzey Kore tarafı hiçbir şey yapmamıştı.

Güney Kore yetkilileri ertesi gün Kuzey Kore’nin radarları çalışmamış da olabilir demişlerdi. Veya Pyongyang basit bir deyişle savaşmaya girmek istememişti denmişti.

Ama her iki olasılık da, radar sorunu veya ateş etmeme tercihi, Kuzey Kore’nin ortaya çıkartmayı istedikleri korkusuz imajla çelişkiliydi.

Sadece laf ve tehdit

Güney Koreli, üç yıldızlı ve 15 yıl evvel emekli olmuş bir General “Kuzey’in savaş uçakları bol yakıtları yokken ve de pilotlar korku içindeyken, uçamazlar ve Amerikan uçak ve askerleriyle mücadele edemezler!” diyerek durumu açıklamıştı.

Bir Güney Kore Parlamentosu mensubu ise, askerler Güney Kore hududundan Kuzey Kore tarafına geçmezler, Kuzey Kore de Trump’ın tehdidlerine benzer tehditlerden farklı bir şey yapamaz diyorlardı. Yani kimse aslında savaş çıkarmak istemiyordu.

Ama hariçten bakanlar arasında, hem Donald Trump her de Kim Jong-un birden ani bir havaya girebilecek ve savaş başlatabilecek yapılarda insanlardır diye düşünenlerin sayısı da oldukça çok!

Kuzey Kore en son 1969 yılında sahillerinde uçan bir ABD uçağını vurmuştu ve uçağın içindeki 31 asker de ölmüştü.

Kuzey Kore’nin karadan havaya atılabilecek füzeleri vardı ama sadece 155 mil uçabiliyorlardı. Amerikan uçakları da radar jamming denen teknolojiye sahipti, bu nedenle de Kuzey Kore’nin emekliliğe yakın uçakları da büyük bir tehlike çıkaramazdı.

Yani Kuzey Kore’de laf ve tehdit vardı ama icraat, teknik nedenlerle oldukça zor. Üstelik ABD, Çin, Rusya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin savaşı tercih etmeyeceğini düşünüyorlar. Bakalım ve görelim, ne olacak!

<p>Markar Esayan'ın cesur bir insan olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah

'Markar Esayanlara bu toplumun her zaman ihtiyacı var'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi