• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
1 Nisan 2017 Cumartesi

Kuzey Kore ne olacak?

John Delury Güney Kore’de Seul’da, kabaca bundan 100 yıl kadar evvel kurulmuş Yonsei Üniversitesi'nde uluslararası araştırmalar konusunda öğretim üyesi. Aşağıdaki incelemede, uzman John Delury, Kuzey Kore konusunda ne yapılabilir sorusuna cevap araştırıyor.

Yeni Başkan Donald Trump ve ABD temsilcileri, Kuzey Kore konusunda bir çözüm bulmak zorunda, ama zorlanıyorlar. Bu arada da her kişi biliyor ki Trump Kuzey Kore konusunda sert bir atılım yapsa, bunun cezasını çekecek olan ülke Güney Kore. Kore yarımadasında Seul’un girdisi olmadan uzun vadeli sulh olamayacağı da biliniyor.

Bu arada ABD seçimi sonrası G.Kore’ye gelen yeni ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson son Asya ziyaretinde Güney Kore’de az zaman geçirip, Tokyo ile çok ilgilenmiş.

Ancak bu dönemde Güney Kore’nin geçen yıldan beri Bayan Başkanı Park Geun-hye’nin görevden alınması ile uğraştığı biliniyor. Sonunda başkan görevden alındı ve mahkemelik oldu. Bayan Park 2013'te iş başına gelmişti, bu yıl uzaklaştırıldı.

9 Mayıs 2017'de ise yeni başkan seçimle belli olacak. Favori ise Demokratik Parti lideri Moon Jae-in. Anketlerde seçimde favori olarak o gözüküyor. Görevden alınan Başkan konservatifleri temsil ediyordu.

Güney Kore’nin yeni Başkan adayı Moon Jae-in, Kuzey Kore ile diyaloğu artırma, gerilimi azaltma, Kuzey’in dış aleme yanaşmasına yardım etme ve de ekonomik kooperasyon yapma taraftarı bir siyasetçi.

Kardeşini öldürttüğü düşünülen Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-Un aslında 2012'de göreve geldiğinde ekonomiye giderek daha fazla önem vermeye de başlamıştı. Bu nedenle de Donald Trump, 'Kuzey Başkanı Kim ile konuşabilirim!' de demişti.

Tabii esas arzu edilen Trump’ın Kim ile anlaşıp nükleer silah hevesini ve yatırımlarını durdurması ve böylece bölgede sulh yaratmak konusunda başarılı olması .

Donald Trump da Kuzey Kore ile diyalog başlatırsa ve Kim Jong-Un’un nükleer silah ve füze geliştirme merakını da ortadan kaldırma konusunda adım atabilirse, bölgede sulh gerçekleşebilir deniyor.

Çünkü Kuzey Kore’nin saldırgan değil diyalog içinde olması hem Güney Kore’nin, hem Kuzey Kore’nin hem de ABD’nin lehine. Ama bir de Çin konusu var tabii. Çin gelişmeler ne diyecek pek bilinmiyor.

Eski Güney Kore Başkanı, görevden alınan Bayan Park, Ocak 2016'da Kuzey Kore nükleer testleri yaptıktan sonra diyaloğu bırakıp, sert politikalara dönmüştü. Bu arada da ortak Kuzey-Güney Kaesong Sanayi Parkı'nı kapatmıştı. Bu da Kuzey Başkanı Kim’i daha saldırgan yapmıştı. Şimdi ABD’nin devreye girip durumu sakinleştirmesi en iyi çözüm olur.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor

Yükseklik korkusuna rağmen ağaca ev yaptı

Madencilerin ''mutlak karanlık''taki zorlu mesaisi! Dünyanın en zor mesleği