• $13,464
  • €15,3238
  • 770.476
  • 1857.4
7 Nisan 2017 Cuma

Kuzey Kore, ABD ve Çin!

New York Times gazetesine göre geçtiğimiz günlerde internette çıkan bir ilan çok sayıda insanın dikkatini çekmiş. Reklam der ki, 'Çin limanı Dandong’da teslim etmek üzere her ay 22 pound pür lithium 6 satacağım.' Satacak olan kişi veya kurum telefonunu bile vermiş. Lithium 6, atom bombasını, çabuk şekilde, nerede ise 1000 misli daha kuvvetli olan hidrojen bombasına çevirmek için kullanılıyor.

Yapılan araştırmalar sonucu telefon numarası da (Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırma sonucunda), Kuzey Kore’nin Beijing’teki elçiliğinin üçüncü sekreterinin telefonu çıkmış.

Şimdi bu hafta nihayet Donald Trump ile Çin Bakanı Xi Jinping Florida’da buluşacaklar ve konuşulacak olan en önemli konu; Çin, Kuzey Kore’nin nükleer silah yatırımlarını ve balistik füzelerini durduracak mı, yoksa da, yani Çin Kuzey Kore’nin nükleer sevdasını durdurmayacaksa, yani geçen pazar Donald Trump’ın açıkladığı gibi, 'Çin duruma müdahale etmezse, ABD gerekeni yapacaktır!' sözü gerçeğe dönebilecek mi?

Bundan önceki son dört ABD Başkanı Kuzey Kore’nin nükleer sevdasını durduramamıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jung-un, ülkesinin geçen yıl bir hidrojen bombasını başarıyla denediğini, dört de balistik füzeyi son dönemde başarı ile kullandığını söylüyor.

Donald Trump da, Çin Kuzey Kore’nin nükleer sevdasını durdurmazsa kendisinin ne yapacağını tam söylememiş. Trump, Çin pasif kalırsa, ABD’nin Kuzey Kore’nin haddinden geleceğini söylüyor, tehdit ediyor ama bunu nasıl yapacağını da açıklamıyor.

Kuzey Kore Başkanı Kim, uydu fotoğraflarına göre, altıncı nükleer testine hazırlanıyor. Kim yer altında dev bir tünel kazmış ve de heryanı dikkatle kapatılan tünel radyoaktivite kaçmasını engelliyor. Lithium 6 kullanılması Bay Kim’in ABD’nin 1954 yılında kullandığı metodolojinin şimdi Kuzey Kore tarafından kullanıldığını gösteriyor.

Yıllardır nükleer bomba yapanlar lithium 6 kullanmışlardı. Kuzey Kore’nin denemelerinde Hiroshima’nın patlamasının 20 misli patlamalar gerçekleştiği de tespit edilmiş durumda.

Kuzey Kore’nin son 10 yılda beş büyük deney yaptığı da biliniyor. Reklam da ortaya çıkınca, Kuzey Kore’nin elçilikteki temsilcisinin verdiği adres aslında yokmuş, telefon numarası da kapatılmış.

Önümüzdeki günlerde Çin ve ABD’nin ne konuştuğunu izlemeye çalışacağız. Kore temsicisinin nerede olduğunu izleyenlerin elde ettikleri bilgileri de öğrenmeye çalışacağız.

Heyecanlı günler olacak.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı