• $16,389
  • €17,5924
  • 971.936
  • 2432.89
7 Haziran 2013 Cuma

Kur, faiz, borsa ve gerilim!

Önce kur, faiz, borsa gibi finansal konulardaki global ve yerel gelişmelerin nedenlerine bakalım, sonra da ülkemiz için olası riskleri tartışalım. Her şey iki hafta önce FED Başkanı Bernanke’nin konuşmasıyla başladı. Bernanke, iki dönem daha ekonomiyi izleyeceklerini, bu sürede enflasyon yüzde 2’nin üstüne çıkarsa veya işsizlik oranı yüzde 6.5’a düşerse, tahvil alarak parasal genişlemeyi durduracaklarını ve tahvilleri satarak parayı çekeceklerini ve bunun da eylülden önce olmayacağını söyledi. Bu beyanatı önceki konuşmaları ile aynıydı. 

TAHVİLLER DÜŞER
Likidite azalınca tahvil fiyatları düşer, faiz artar, doları da değerlenirdi. Konuşmaya getirilen negatif yorumlar dünya boralarını düşürdü. Faiz yükselmesi ve dolar değerlenmesi korkusu ortalığı sardı, spekülatörler dolar aldı. Dolar TL karşısında değerlendi.
Aynı günlerde Avrupa’da da Brüksel ve Merkel, tasarruf yerine büyümeye dönme talebine direnemedi. Bu gelişme Avrupa’da büyümeye izin verilmesine yol açtı. Bunun sonucunda euro da değerlendi. Normalde biri değerlenince diğeri değer kaybederdi, ikisi birden değer kazandı. 
TL hem dolar hem de euro karşısında değer kaybetti. Tabii bundan evvelki iki ayda da faiz indirimi yapan Türkiye’de, bu gelişmelerden önce aşırı değerlenme sergileyen döviz kurunu düşürmek için hamle yaptığından TL çok değer kaybetti. Doğal olarak da faizlerler de yükseldi. Ülkemizde yabancıların bolca orta vadeli portföy yatırımı olduğunu biliyoruz. Yatırımcılarının en büyük korkusu yerel paranın değer kaybetmesidir. Çünkü yerel para değer kazanınca karları artan, yerel para değer kaybedince de karları hırpalanan yabancılar, aslında para değeri büyük ölçüde değişmedikçe, yatırım yaptıkları ülkeden çıkmazlar, çünkü alıcı pek bulamazlar. Böyle ortamlarda yatırım yapılan ülkede kargaşa olmamalıdır. Dünyada ciddi sorunlara rağmen bizim durumumuz iyiye giderken biraz esneklik sergilesek gerilimi köpürtecek ters toplumsal yaklaşımı üzücüdür ki uyguladık.
Merkez Bankası Başkanı geçen cuma, “Birkaç gündür likidite azaltarak, dövize dönüşü kontrol etmeye çalışıyoruz, önümüzdeki hafta kur hareketleri devam ederse de kur konusunda daha güçlü önlemler alırız!” demişti.

TL DAHA REKABETÇİ
Siyasette uzlaşmacı bir yaklaşım hem siyasi gerilimi, hem de borsa, kur ve faiz dalgalanmasını bir miktar kontrol altına almaya önemli katkı yapacaktır. Ama iki yeni risk de ortaya çıktı. Sokaklardaki gerilimin yarattığı risk, Güneydoğu’daki çözüm girişimini baltayabilir ve bu felaket olur. Ülkemizdeki yabancı yatırımcı da korkar ve külliyen çıkışa geçerse, bu da global krizdeki güçlü gidişatımızı önemli ölçüde hırpalayabilir. İkisi de toplumun bütünü için çok kötü gelişmeler olarak değerlendirilmeli ve önlenmeli! Piyasadaki dalgalanmalar bir tek şeye yaradı, 121.41 düzeyine yükselmiş olan Merkez Bankası reel kur endeksi, arzu edilen düzeye indi, mayıs ayında 119. 96 olarak gerçekleşti. Paramız biraz daha rekabetçi!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

TEKNOFEST Azerbaycan başladı! İşte ilk görüntüler

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu