• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
24 Ağustos 2013 Cumartesi

Kötümserlik gene mağlup!

Haziran ayından bu yana tüm piyasa ve özellikle tüm gelişen ülkeler sermaye çıkışı riski ortamında, bu nedenle de ABD Merkez Bankası Başkanı Bernanke’nin ağzından çıkacak sözlere endeksli olarak yaşanmakta. Ama Bernanke de ilk açıklamalarından sonra, piyasada FED Başkanı “biraz  öksürse” politika değişecek diye yorumlayacak olanların varlığının farkına vardığından, hep tedbirli davranıp, yanlış yoruma zemin açmamaya çok dikkat ediyor. Ama hala Başkan’ın konuşmaları ve FED Para Politikası Komitesi toplantı tutanakları didik didik ediliyor, her toplantı öncesi ve sonrası, her konuşma tutanağı yayınlanması öncesi ve sonrası piyasada çalkalanma oluyor. Üstelik toplantı tutanakları, karara katılmayan, aleyhte oy veren var mı, onlardan tüyo elde edebilir miyiz sevdası ile inceleniyor. 
Halbuki her Merkez Bankası Başkanı’nın ayrı yaklaşımı vardır. ABD’de en başarılı Başkanlardan biri sayılan Paul Volcker bankanın içindeki muhalefet ile savaşır ve iç muhalefeti adeta bastırırdı. Üstelik 1986 yılında dört adet Reagan tarafından atanmış üye bir faiz kararı tartışmasında birleşik muhalefet yapınca istifa etmek ile tehdit de etmişti. 

Greenspan boşuna efsane değil

Sonraki dönemde, Greenspan’in 18 yıl süren başkanlığı esnasında, Başkan dışındaki zevat Başkan ile özel ve sadece ikili konuşur ve farklılıklarını ifade ederlerdi. Dolayısıyla ortalığa da aleni muhalefet ve dedikodu yayılmazdı. 
Bu yıl sonunda 2014 yılı 31 Ocak tarihinde bir dönem daha süresi olmasına rağmen Obama’nın muhalefeti nedeni ile görevi bırakacak olan Bernanke ise farklı bir insandı. Bernanke kurum yetkililerini sürekli (ve piyasaya çaktırmadan) toplar ve hepsi bir arada toplantı yaparak bir ortak görüş üretmeye çalışırdı. Ama temel ilkesi bastırmacı değil, paylaşımcı olmaktı. Örneğin 2010 yılında 600 milyar dolar tahvil alma kararını bu metotla sadece tek bir muhalefet oyu ile kabul ettirmeyi başarmıştı. Geçen yıl bir karardan evvelki gün tüm görevlileri evlerinden telefonla arayarak bir konsensus oluşması için büyük çaba sarf etmişti. Tabii bu yaklaşım çok zaman ve çaba gerektiren bir yaklaşımdı ve bazen de kararlar geç kalmakta idi. Bu süreç bazen aylar alabiliyordu. Bu da inanılmaz boyutta sabırsız piyasa ve medyayı da, bazen çıldırtabiliyordu. Örneğin son bir iki ayda piyasa ve medya sürekli yanlış yorumlara ve kötü beklentilere yönelmeyi tercih ediyordu. Sık sık Bernanke ile anlaşamadığı ortaya çıkan St.Louis FED Başkanı Jamed Bullard ise “Gene de komitenin tümünün katkı yaptığı bir karar, bütün ağırlığı tek bir kişinin omuzlarına yüklemekten iyidir!” görüşünde! 

Bernanke tam bir uzlaşı insanı

Tekrar vurgulayarak bitireyim, temmuz toplantısında ve temmuz toplantısının sonradan ilan edilen toplantı tutanaklarında hiçbir değişik ifade yok. Eylül toplantısında ve sonraki tutanaklarında da olmayacak. Tutanakları satır satır ve defalarca okudum. FED 2014 yılının ilk altı ayından önce politika kararı almaz demek daha doğru! Boşuna da muhalif görüş de aramayın, çünkü Bernanke konsensus insanı. 
Yeni Başkan ne yapar? İş başına Yellen atanırsa işsizliğe önem verilir, konsensus kovalanır. Summers atanırsa ne olur bilinmez, tek başına karar vermeyi sever. Küçük olasılık ile de olsa, Geithner atanırsa, Summers gibi davranır, çünkü onun dümen suyunda biri. En tecrübelisi olan Kohn çok yaşlı ama atanırsa, siyasi boyutu olmayan ve 40 yıldır FED’de çalışan en tecrübeli kimse olarak mantıklı tercih ve zamanlama yapar. 

<p>Manavgat'ta yardım götüren 4 esnaf alevlerin arasında kaldı. Ölümden son anda kurtulan 4 arkadaşı

Manavgat'ta 4 esnaf alevlerin ortasında kaldı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi