• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
18 Kasım 2014 Salı

Körler ülkesinde tek gözlü kral!

Cuma günü açıklama yapan Eurostat‘a göre 18 ülkelik euro bölgesi ekonomisi 2014 yılının üçüncü çeyreğinde yıllıklaştırılmış oran ile sadece 0.6 reel büyüme yaşadı. Euro bölgesi krizden evvel yüzde 2 oranının üstünde büyümekte idi.

Ama esas problem olan Avrupa’nın en büyük ekonomileri (büyüklük sırası ile) yani Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler. Almanya iyiden iyiye yavaşlamakta, Fransa çok yavaş toparlanmakta, hatta toparlanamamakta ve İtalya ise üçüncü defa resesyon durumunda olabilir.
İlginçtir ki krizin başlangıcında hemen çöken küçük ekonomiler şu anda büyük ekonomilerden daha önce toparlanmaya başlamış bulunuyorlar. Örneğin Yunanistan altı yıllık resesyondan çıkmış bulunuyor ve en hızlı büyümeye başlayan ekonomilerden biri. İrlanda ve İspanya da erkenden batıp ama şimdi de erken toparlanma eğilimine gelen ülke konumuna geldiler.
Ancak iyileştiğini söylediğimiz ülkeler aslında tabii hâlâ çok yüksek işsizlik sergilemekteler.
G-20 kongresi cumartesi günü Avustralya’nın Sydney kentinde başlamadan evvel orada bulunan Başkan Obama ve Şansölye Merkel diğer liderlerle bir araya gelirken ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew açık ve seçik bir şekilde Avrupa liderlerinin Avrupa ekonomisini krizden çıkarma yaklaşımlarını eleştirdi. Avrupa’nın daha da kötü hale gelme riskinin bulunduğu da vurgulandı.
Bu hafta aslında bu yılın başında toparlandığı düşünülen Britanya ekonomisinde de büyüme ve enflasyon tahminleri kötüleşti. Çarşamba günü İngiliz Merkez Bankası Başkanı Mark Carney Avrupa’nın çok zayıf gidişatının Britanya’nın büyümesini kötüleştirdiğini vurguladı. Avrupa’da, Merkez Bankası’ndan başka çaba gösteren kurum pek yok.
Ama bu hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı M.Draghi de benim kurumumun tek başına Avrupa’yı sırtlayarak sorunlardan kurtaracak gücü yok dedi. Draghi Roma’da yaptığı konuşmada, sonuçta bankalar yeniden kredi vermeye başlamazsa ve hükümetler de yatırımı artırma çabasına girmezse düşen işsizlik ve artan rekabet gücü pek sağlanamaz dedi.
Yunanistan’ın durumu ilginç. 2010 yılında nerede ise krizin göbeği haline gelen Yunanistan 2010 yılından bu yana son altı yılda ilk defa ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe yüzde 0.7 büyüdü. Tabii Yunanistan’ın iki defa “multimilyar” euroluk uluslararası kurtarma operasyonu ile desteklenmişti. Yunanistan artık piyasalardan yeniden borçlanabilir hale geliyor gibi. Ama Yunanistan’daki işsizlik de hâlâ yüzde 25 civarında. Şubat ayında da seçim var.
Geçen yıl resesyonda olan İspanya ise ikinci çeyrekte yüzde 0.6 büyüdükten sonra üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 büyüdü. İrlanda henüz üçüncü çeyrek büyümesini yayınlamamış bulunuyor. İlk çeyrekte ise yüzde 2.8 ve ikinci çeyrekte yüzde 1.5 civarında büyüme gerçekleşmişti.
Ama Almanya ikinci çeyrekte yüzde eksi 0.1 daraldıktan sonra ikinci çeyrekte ise sadece yüzde 0.1 pozitif büyüyerek resesyona düşmekten kurtulmuş oldu. Analistlere göre Almanya kriz başlangıcından bu yana ilk defa iki çeyrek peş peşe euro bölgesinin geri kalanlarının toplamından daha az büyümüş oldu.
Bir gazeteci de “Bugünlerde Almanya, körler ülkesinde tek gözü sağlam bir kral gibi!” diyerek zor ama komik
durumu özetledi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!