• $13,4654
  • €15,3281
  • 770.707
  • 1857.4
3 Ekim 2017 Salı

Kore’de durum iyice zorlaştı!

Birleşmiş Milletler’in 19 Eylül tarihli toplantısında Donald Trump 25 milyon nüfuslu Kuzey Kore’yi toptan ortadan kaldırmak tehtidini savururken, Kim Jong Un da kafası kaçık ABD’li lideri ateşle uslandırırız demişti.

Bu arada Kuzey Kore Dışişleri Bakanı, Pasifik’te bir thermonükleer bombayı test edebiliriz derken, ABD’nin savaş uçakları da Kuzey Kore’nin doğu sahilinde gösteri yapmışlardı. Kuzey Kore’ye göre ise bu tür ABD yaklaşımı savaş açmak demekti ve bu yaklaşım ABD tarafından de bir kere daha denenirse de Kim uçakları yere indireceğiz diyordu. Yani durum iyice zor hale geldi.

1950 -1953 arasındaki Kore savaşı da ABD tarafından unutulmuş gibi. Toplamda 2.5 milyon sivil ve 1.2 milyon asker ölmüştü ve bu askerlerden 34 bin kadarı da ABD vatandaşı imiş. Kore yarımadasında ölen Türk askeri vatandaşlarımızı da gündeme getirmiyoruz aslında. Türkiye’den Tayland’a kadar birçok ülke o zamanki savaşa katılmış ve Güney Kore Ruslara karşı korunmuştu. Stanford Üniversitesi’nden yapılan tahminde de, bugün savaş olduğu anda gene ilk günde 1 milyon insanın ölümünün olasılığı da tartışılıyor. Hatta, 1951 yılında Birleşmiş Milletler Kuvvetleri’nin komutanlığını yapan Amerikalı kumandan Douglass Mc Arthur Kuzey Kore’yi korumak üzere gelen 300 bin kişilik Çin kuvvetlerine ise nükleer bomba atmayı bile teklif etmişti.

Şu anda ise Çin’le ABD ilginç bir noktada!

Kim Jong Un adlı Kuzey Kore Diktatörü, aslında farklı bir gelişmeye de neden olmuş bulunuyor.

Ocak 2017 tarihine kadar ABD’nin Beljing’deki Büyükelçisi olan Max Baucus, Çin lideri Xi Jinping’in başkalarıyla yaptığı özel konuşmalarda Kuzey Kore lideri Kim’den ‘despot’ olarak bahsediyor olduğunu vurguluyor. Bu durum da aslında Çin ile ABD arasında dostluk başlatmış bulunuyor.

Çin Lideri Xi aslında Birleşmiş Milletlerin Kuzey Kore’ye koyduğu ceza mahiyetindeki yasaklamaların gerçekleşmesinin yolunu açan kişilerden.

Bu durum ve yaklaşımlar da şimdi Kim Jong Un’un girişimlerinin sonucunun ABD ile Çin’in yakınlaşmasının yolunu açtığı şeklindeki yorum gündeme getirmiş oldu.

Tabii Çin, ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilimin, bazı ekonomik yasaklamalar ve cezalar yoluyla ortadan kaldırılabileceğini pek olası diye de düşünmüyor. Yani Kuzey Kore akıllanmadıkça işler giderek zorlaşacak.

1960-1970 arasında Güney Kore’de 700 kadar taktik nükleer silah varmış ve zamanla ortadan kalkmış. Şimdi Güney Kore ve Japonya’da yeniden ve de yeni nükleer silahların depolanması ve de bir ABD uçak gemisinin de acilen G.Kore’ye getirilmesi gibi önlemler konuşuluyor.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı