• $8,4656
  • €10,2429
  • 495.068
  • 1441.33
03 Mayıs 2018 Perşembe

Kore Savaşı ve Türkiye

Trump ile Kuzey Kore başkanları arasındaki bugünkü gelişmeleri iyice anlamak için geçmiş Kore savaşları konusunda da, biraz bilgi edinmemiz gerekiyor. Aşağıda bir özet veriyoruz!

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında 1950-53 arasında 3 milyon insanın ölümüne neden olan bir savaş gündeme geldi. Kuzey Çin ve de Sovyetler Birliği Kuzey Kore’yi desteklerken, ABD ve de müttefikleriyse Güney Kore’yi desteklemekteydi. Kuzey Kore orduları Haziran 1950’de güçlü şekilde Güney Kore ordusuna saldırdı ve Güney Kore buna karşı koyamadı. Bu durumda ABD Birleşmiş Milletler'i toplantıya çağırdı. Birleşmiş Milletler de Güney’e askeri yardım yapılmasını öngören kararı kabul etti. Bu güce başta ABD olmak üzere 15 ülke katıldı .Türkiye de askeri destek verdi.

General Mac Arthur komutasındaki Birleşmiş Milletler gücü tüm Kore topraklarını alabilmek için harekata devam etti ve Çin sınırına ulaştı. Ekim 1950’de 250 bin Çin askeri de BM gücüne saldırdı. Çin askeri daha sonra 700 bin kişiye çıktı ve Sovyetler Birliği de 1949’da Doğu Anadolu topraklarının bir kısmını kendine almak isteyince de, Türkiye de Batı ülkeleri tarafından kurulan NATO’ya katılmak istedi. Muhalefete karşı Türkiye bir tugay askeri, savaş gemileriyle Kore’ye, Ekim 1950’de ulaştırdı.

Çin saldırınca da Türk Tugayı, Çin’in kuzeye saldıracağını düşünüp oradaki Birleşmiş Milletler kuvvetlerinin geri çekilmesinde önemli destek vermiş.

Kore’deki Türk askerleri ise zaman içinde dört defa değiştirilmiş. Dört tugayda toplam 23 bin Türk askeri görev yapmış. 1951’de başlayan savaş 38’inci enlem civarında tıkanmış. Türk askerleri toplamda 734 şehit, 2147 yaralı, 234 esir ve de 175 kayıp vermiş. Ama savaş bitse de, Türk askerleri gene de Kuzey Kore’de kalmış. Ancak 1971’de Türk askerlerinin tümü geri çekilmiş.

Temmuz 1951’de Kuzey Kore’nin talebiyle taraflar arasında ateşkes görüşmeleri başlamış. Anlaşma Temmuz 1953’te imzalanmış.

Sonunda eski sınırlara dönülmüş ve 38’inci paralel Kuzey ile Güney arasında yeniden sınır olarak kabul edilmiş.

Kore Savaşı’nda taraflar toplamda bir milyon civarında asker ve de iki milyon civarında da sivilin hayat kaybını yaşamıştır. Ve Kuzey ve Güneyde de, 2 milyon yakın sivilin hayat kaybettiği tahmin edilmekte. Yarın, bugünün Kore sorunlarına değineceğiz!

<p>Bedir Acar, 'Görüntüler öyle acımasız ve vahşi ki 21. Yüzyılda devlet terörünün kitabını yazıyorl

İsrail aslında neyden korkuyor?

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra bir ilk

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz