• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
29 Haziran 2015 Pazartesi

Komşu'da ipler koptu

2014’ün ikinci yarısında Yunanistan euro bölgesinde en hızlı büyüyen ekonomiydi. Ama bugün yeniden resesyona girdi.

Beş ayda neler oldu? 2014 yılının ikinci yarısında Yunanistan euro bölgesinde en hızlı büyüyen ekonomiydi. Acıdır bugün yeniden resesyona girdi. 2014'te bütçenin faiz dışı fazlası GSYİH oranı olarak yüzde 2.6 civarında olan ülke, bugün büyük bütçe açığı vermekte. Bankalardan ise son beş ayda 40 milyar euro kadar mevduat çekildi. Bu gelişmelerin bütün yükü de bugün, özel sektör şirketleriyle yüzde 55 oranındaki ve iş bulma ümidini zaten kaybetmiş genç işsizlere çıkarılmış olacak.
Başbakan Tsipras ise beş ayda hiçbir sonuç elde edemeyen bir siyasetçi haline geldi ve hızla ümit olmaktan çıkıyor gibi.Yunanistan’ın çöküşünü önlemek için sadece birkaç gün kalmış olduğu gerçeği de ortada.

Emekli maaşını indir

- Troyka Yunanistan’ın özel sektöre bir sürü çok yüksek oranlı vergi yükü bindirmemesini, çünkü bunun işsizliği artıracağını vurguluyor. l Ayrıca savunma sanayiine ayrılan fonun yarıya indirilmesini talep etmekteler. Kimsenin savaşacak hali de yok zaten. l Emeklilik sistemi tarafından yapılan maaş ödemelerin makul düzeylere indirilmesi isteniyor. - KDV ve diğer satış vergilerinde aşırı artış yapılmaması da talep ediliyor.

PLANDA NE VAR?

- Şirketlerin ödediği kurumlar vergisi yüzde 29 düzeyine çıkarılmak isteniyor.
- Ayrıca bir defalık bir vergi getiriliyor. l 2014 yılı kârı 500 bin eurodan fazla olan şirketlere bir defalık yüzde 12 ek vergi ödettirilmek isteniyor. l Troyka tarafından satış vergilerinin ek tahsilatının GSYİH oranı olarak yüzde 1 artırılması isteniyor ama Tsipras ekibi yüzde 0.74 oranında diretiyor.
- Tsipras tarafı emeklilik sisteminde işveren şirketlerin ödediği sosyal güvenlik primlerini artırmak ve böylece emeklilik maaşı ödemelerine dokunmamak istiyor. l Troyka ise başta IMF olmak üzere emeklilik ödemelerindeki aşırılığın düşürülmesini talep ediyor.
- Ayrıca erken emekliliğin kaldırılması da Troyka'nın Yunanistan'dan talep ettiği ana başlıklar arasında.

TROYKA: 13. MAAŞI KALDIRIN

Bu arada Troyka EKAS adı ile bilinen ve fakir emeklilere, standart emeklilik maaşına ek verilen ödemenin 2017 yılında kaldırılmasını isterken, Tsipras tarafı ancak 2018-2020 arasında bu adımı atabileceklerini söylüyorlar.

EKİMDE DEĞİL, TEMMUZDA YAPIN

Yunan Başbakan Tsipras ve ekibi emeklilik sisteminde 2015 yılı Ekim ayında bazı değişiklikler yapabileceklerini söylerken, Troyka 2015 Temmuz ayının başında, yani derhal değişikliklerin gerçekleştirilmesini talep ediyor.
Troyka ayrıca daha önce çıkarılmış ve emeklilik sistemine 1.5 milyar euro tasarruf getirecek olan değişikliğin iptali için çıkarılmış olan kanunun, tersine döndürülmesi ve tasarrufun gerçekleştirilmesini talep ediyor.

SAVUNMAYI KISIN

Troyka savunma harcamaları konusunda, harcamaların 2016 yılında 400 milyon euro düşürülmesini de talep etmekte. Bu arada uzlaşma için kalan zaman da hızla bitiyor! Yunan vatandaşlarının yüzde 75 kadarı ise, Avrupa Birliği ve euro sisteminde kalmak istiyor.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri