• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
21 Temmuz 2015 Salı

Komşu’da erken seçim geliyor

Yunanistan’dan Batı medyasına sızan haberlere göre Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ülkeyi eylül veya ekim ayında yapılacak bir yeni genel seçime götürmek üzere hazırlıklarına başlamış bulunuyor.

İlk seçim hazırlığı olarak da Syriza partisinin içinde kendisine sadık kalmayan parti üyeleri ve koalisyon ortaklarını Syriza partisinin teşkilatından ve özellikle de bakanlıklardan uzaklaştırmak çabasına girmiş bulunuyor. Çünkü Troyka ile yapılan anlaşma çerçevesinde yapmayı kabullendiği reformlara karşı olan çok miktarda bakan bulunmakta. Tsipras kendisine daha fazla sadık ve benzer düşünen bir Bakanlar Kurulu’nu göreve getirmeye çalışıyor. 86 milyar euroluk yeni yardım paketinin alınabilmesi için anlaşmaya karşı çıkan ve Tsipras’ı eleştiren Bakanlar Kurulu üyelerini de pasifize etmek gerekiyor.
Yunanistan’da seçimin yapılması için en uygun zaman olarak yaz tatilinin bitimi anlamına gelen eylül veya ekim ayları görülüyor. Yapılması planlanan erken seçim Yunanistan’da Mayıs 2012 tarihinden bu yana gerçekleşecek dördüncü genel seçim olacak. Syriza partisi, her şeye rağmen, yapılan anket ve araştırmalarda hâlâ diğer olası hükümet adayı partilerden daha fazla seçmen desteğine sahip olarak görülmekte, dolayısıyla gene ülkeyi yönetmek için seçilmesi olasılığı da düşük değil. Ancak Tsipras seçime gidebilmek için kendisine muhalefet edenlerden kurtulmak zorunda.
Parti içinde en çok muhalefet partinin Merkez Komitesi’nin içinde olanlardan. Bu nedenle de Tsipras’ın birçoğu bakan olarak görevde bulunan Merkez Komitesi üyelerini değiştirmesi gerekiyor. Ancak bu sayede Tsipras Troyka ile yapılan anlaşmaya muhalefet eden eski yoldaşlarından kurtulabilecek. Benzer şekilde seçimde aday olabileceklerin de Tsipras’a sadık kalanlar arasından seçilmesi gerekiyor.
Partinin en radikallerinden eski Maliye Bakanı Varoufakis zaten görevden alınmıştı.
Kabine’de en büyük değişiklik Enerji Bakanı olarak görev yapan Panagiotis Lafazanis’in görevden alınması olacak. Lafazanis Syriza partisi içinde Tsipras’a en katı muhalefeti yapan üyelerin lideri idi. Lafazanis aşırı sol görüşlü ve Yunanistan’ın euro bölgesinden çıkarak ülkeyi Troyka’dan gelen “yabancı kapitalist baskılarından” kurtarmasını ve bağımsızlığını sergilemesini istiyordu. Lafazanis’in yerine ise Tsipras’a sadık Çalışma Bakanı Panos Skourletis geliyor. Skourletis’in yerine de gene Tsipras’a sadık George Katrougalos atanacak. Katrougalos daha önce İdari Reform Bakanı idi. Tsipras’ın en önemli bakanları olan ve Varoufakis’in yerine atanan Maliye Bakanı Euclid Tsakalatos ve Ekonomi Bakanı George Stathakis görevlerinde kalacaklar.
Yeni atanan dokuz kişi (yeni bakanlar ve yeni bakan yardımcıları toplamı) Syriza partisinin 149 milletvekilinden kabaca dörtte birinin Parlamento’da yeni anlaşma oylanırken Tsipras’ın lehine oy kullanmamasının 3 gün sonrasında yemin ederek göreve başladı. Parti içi muhalefet Tsipras’ı Parlamento’da euro bölgesi içinde kalmak isteyen diğer muhalefet partilerinin oylarına mahkum hale getirmişti, ama Parlamento da yeni programı desteklemiş ve kabul etmişti.
Seçime kadar birkaç ay var ve Yunanistan birçok yeni sorunla karşılaşabilir. İlk ve acilen çözülmesi gereken sorun ise bankaların yeniden kapitalize edilip açılması olacak.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı