• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
27 Mart 2012 Salı

'Kim' Dünya Bankası'nı yönetecek?

Global krizden bu yana dünyanın gelişen ve gelişmiş ekonomileri sadece ekonomik büyüme oranı açısından ayrışmadı, birçok uluslararası konuda da global konsensus oluşamamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde önemli bir tartışma daha dikkati çekiyor. Şu anda Dünya Bankası'nın Başkanı Zoellick'in ayrılması sonrası işbaşına gelecek olan yeni Başkan'ın seçilmesi gündeme oturan birinci konu. Geçmişte ABD'nin gelişen ülkelerden bir Başkan atanmasına hoşgörüyle bakıp bakmayacağı tartışılıyordu. Medyadan duyurulduğu gibi Jim Young Kim adlı ve Kore kökenli ABD vatandaşı sürpiz bir aday Başkan Obama tarafından Dünya Bankası Başkanlığı'na aday gösterildi. IMF ve Dünya Bankası kurulduğundan beri bir gelenek vardı. Dünya Bankası bir ABD vatandaşı, IMF ise bir Avrupa vatandaşı tarafından yönetilirdi. ABD ve Avrupa bu başkan seçimlerinde oyların yarısından fazlasını kontrol ettiklerinden arzu ettikleri aday da seçimi kazanırdı. Ancak son dönemde başta BRIC ülkeleri Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan ve başka birçok gelişen ülke baş kaldırmaya başladılar ve kendi adaylarını seçtirmek için de çalışmalara giriştiler. Ancak gelişen ülkeler kendi ortak adayları konusunda kolay kolay anlaşmadıklarından gene de ABD adayının Zoellick yerine Dünya Bankası'na seçilmesi olasılığı yüksek.
ABD adayı 'Kim' çok başarılı bir birey. 1959 doğumlu olan Kim beş yaşında iken ailesiyle birlikte ABD'ye göç etmiş ve Iowa'da büyümüş. 1991 yılında Harvard Üniversitesi'nde eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanını almış, 1993 yılında da gene Harvard Üniversitesi'nden antropoloji doktorası elde etmiş. 1990'lı yıllarda Peru'da çalışarak ilaçlara direnen bir tür tüberküloz için yeni bir tedavi geliştirmiş. 2004-2005 arasında Dünya Sağlık Örgütü'nün HIV/AIDS bölümünde direktör olarak çalışmış ve orada gelişen ülkelerdeki 3 milyon AIDS hastasını 2005 yılına kadar antiretroviral denen tür ilaçlarla tedavi kampanyasını başlatmış. 2006 yılında ise Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi listesine seçilmiş. Üç yıl sonra da ABD Dartmouth Üniversitesi'nin ilk tıp kökenli başkanı olarak seçilmiş. 2002 yılında da 'Dying for Growth' adlı, ülkeler arasındaki ekonomik büyüme farklarından kaynaklanan sağlık sorunları konusunu inceleyen bir kitabın editörlüğünü yapmış. Dr.Kim hakkındaki bu bilgiler müthiş başarılı bir insan hikayesi oluşturuyor.
Ancak farklı görüşler de var. Dr. Kim'e rakip birkaç tane daha aday mevcut. Bunlardan biri üst düzey diplomatik ve finansal deneyim sahibi olan Nijerya'nın eski Maliye Bakanı ve daha önce Dünya Bankası yöneticiliği yapmış olan Bayan Ngozi Okonjo-Iweela. Bir diğer aday da Jose Antonio Ocampo adlı ve çok geniş ekonomi birikimi olan eski Kolombiya Maliye Bakanı.
Yani özetle adaylar arasında ekonomi veya sağlık uzmanlığı olarak bir ayrışma ve makro anlamda yöneticilik yapmış veya yapmamış olmak şeklinde ve gelişen ülkeleri ve Dünya Bankası'nı tanımak veya tanımamak şeklinde bir ayrışma var.
Eski Dünya Bankası çalışanı ve 'yeni hegemon adayı Çin' konusunda 'Eclipse' başlıklı yeni bir kitap yazmış bulunan Arvind Subramanian adlı şöhretli ve 'Peterson Instutute for International Economics' adlı Washington merkezli araştırma kurumunun kıdemli üyesi iktisatçı, 'Çok başarılı bir insan ama deneyimi oldukça dar alanlarda. Üstelik sağlık konusundaki uzmanlığı yanında Dünya Bankası'nın bu dönemdeki esas gereksinmesi olan ekonomik konular, iklim değişikliği, su kıtlığı, düşük tarım prodüktivitesi ve enerji sorunları gibi ekonomik konularda hiç birikimi  olmaması büyük dezavantaj' demiş.
Diğer taraftan Carnegie Endowment for International Peace adlı kurumda kıdemli uzman Uri Dadush ise 'Dr. Kim'in kalkınma konusuna olan merakı önemli, kendisi de çok başarılı bir insan ama işin ekonomi yönünü nasıl yönetebileceğini sorgulamak gerek. Dünya Bankası bir sağlık ve eğitim merkezi haline mi gelecek?' sorusunu gündeme getirmiş. Dedush'a göre kalkınma, sadece sağlık ve eğitim değil ve çözüm bekleyen en önemli sorun da ekonomik büyümenin sağlanması konusu!
Başka eleştirmenler Dünya Bankası'nın yönetilmesi çok zor bir yer olduğunu ve   yöneticilik, siyaset, ekonomi ve bankacılık konusunda bilgisi olmayan kişilerin Dünya Bankası'nı yönetmek konusunda çok zorlanacaklarını düşünüyorlar.  Bir sağlık uzmanı da 'Geneva dışında  hiç bir yere gitmez ve sosyal yönü zayıf bir kimse idi. Gelişen ülkelere ziyarete de pek  gitmezdi!' eleştirisini getirmiş. Tabii Dr. Kim lehine şehadet edenler de var. Bakalım ne olacak!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!