• $8,2751
  • €9,999
  • 482.803
  • 1427.73
10 Haziran 2017 Cumartesi

KATAR sorunu!

Dün Katar’ı biraz tanıtmıştım. Bugün gene Katar! Biz Katar’ı petrol ülkesi olarak düşünürüz ama aslında Katar bir 'likifiye doğalgaz' ülkesidir. Likifiye demek doğalgaz likit hale getirilmiştir demek. Katar OPEC üyesidir ama petrol piyasasında küçüktür. Katar aslında dünyanın en büyük doğalgaz satıcısıdır. Aşağıdaki tablo doğalgaz piyasasının satıcılarının global dağılımını gösteriyor. Tablodan görülebileceği gibi Katar tüm dünyanın üçte bir, yani yüzde 30 kadarını satan bir 'likifiye doğalgaz' devidir. Bu nedenle aslında Katar çok küçük bir ülkedir ama çok da zengin bir ülkedir.

Sadece Rusya ve de İran Katar’dan daha fazla doğalgaz üretir. Katar’ın doğalgazı çoklukla Asya’da Japonya, Çin ve Hindistan gibi büyük doğalgaz müşterilerine, bir miktar da Avrupa'ya satılıyor.

Fakat Katar zenginliğine rağmen tasarrufa dönük bir ülkedir. Brüt ulusal tasarruf oranı, 2016 verileriyle toplam milli gelirin yüzde 42.3 kadardır. Ülkenin ihracatı 2016'da GSYİH oranı olarak yüzde 46.5 kadar olup, ithalatı ise 2016'da yüzde 41.3 kadardır. Ülkede tarım sıfır denecek kadar azdır. Ama sanayi yüzde 51.1 oranındadır, hizmet sektörü ise yüzde 48.8 olarak hesaplanıyor. İşsizlik ise, 2016 verileriyle, sadece yüzde 0.7 düzeyindedir. Ülkenin döviz rezervi 2016 verisiyle 36.03 milyar dolardır. Ülkenin dış borcu 2016'da 159.2 milyar dolar düzeyindedir. Ülkede 3.61 milyon telefon ve de 2.03 milyon internet kullanıcısı vardır. Ülkenin 2 adet uçak şirketi ve de 4 adet asfalt pistli havaalanı var.

Arap ülkelerinin bir araya gelip Katar’ın terörü desteklediği şeklinde gündeme getirdikleri tezi pek bilmiyoruz ama gerçeği zaman gösterecek! Bu arada unutmayalım, Katar’da 10 bin kişilik bir ABD askeri üssü var! Şimdi de bir Türk üssü kuruluyor!

Bu yazıları, Katar’ı daha iyi tanımanız için derledim!

<p>Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un  aksam.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Serkan Fıçıcı'nın konuğu o

Milli Eğitim Bakanı Akşam TV'de... Serkan Fıçıcı'nın soruları yanıtladı

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı