• $8,5572
  • €10,1028
  • 494.797
  • 1362.15
25 Aralık 2018 Salı

Katar, OPEC’den çıkıyor

Katar, 1960 yılında Arap ülkeleri arasında kurulan OPEC’in üyeliğine ilk giren kurucu ülkelerden biriydi. Bugünlerde ise Katar, OPEC’den istifa eden ilk ülke olacak.

Aralık başında Katar Enerji Bakanı Saad al Kaabi, ülkesinin petrol kartelinden istifa edip, tamamen gaz üretimine döneceğini bildirmişti. Bu karar 1 Ocak 2019’da uygulanmaya başlanacaktı. Çünkü 2.7 milyon kişi nüfuslu Katar, dünyanın en büyük ve en zengin likit doğalgaz üreticisiydi.

Katar zaten minimal oranda petrol üretimi yapmaktaydı, yani günde 600 bin varil kadar üretmekteydi. Katar’ın OPEC üyeliğine gereksinmesi pek yoktu. OPEC’in de aslında Katar’a ihtiyacı yoktu. Zaten Katar’ın aslında ayrılması ekonomik bir nedenle de gerçekleşmiyordu. Suudi Arabistan, siyasi gücü ve yaklaşım tarzı sonucu, OPEC’in ve de Gulf Co-operation Council’in (GCC) en etkili üyesi olması sonrası da, Araplar arasında Ekonomi ve de Gümrük Birliği yaratarak en önemli faktör olmuştu. Ama geçen yıl Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (UAE ) Katar üzerinde bir ticaret ve seyahat ambargosu koydular. Bu durum GCC’yi pasif duruma getirdi, Oman ve Kuveyt gibi iki diğer üyeyi de zor duruma düşürdü.

Ambargoya çekmek istedi

Eylülde Suudi Prensi Muhammed Bin Salman, Kuveyt’e ilk resmi ziyaretini yaptı. Kuveyt yönetimini, Suudileri, Bin Salman’ın Katar ambargosuna katılmaya teşvik etmeye çalıştı ve birkaç saat içinde ülkesine geri döndü.

Sonunda Suudi Prens, Türkiye’yi de kendi taraflarına doğru çekmeye çalışmış ama pek muvaffak olamamıştı. Türkiye’nin Katar’da askeri güçleri vardı. Türkiye Katar’ın işgal edilmesi halinde korumaya herhalde katılırdı. Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesinden bu yana da Türkiye ile Bin Salman’ın arası biraz bozulmuştu.

Bir de Oman var tabii. Ama Oman yönetimi, “Biz her şeyde nötr olmaya kararlıyız!” diyordu. Durum bir yandan da, Oman lehine dönmüştü. Katar’a gidecek ticari emtia Dubai’nin Jebel Ali bölgesi yerine, yeni yapılmış bir liman olan Dugm’a gitmeye başlamıştı. Suudiler ise Oman’ın İran’a çok yakın olduğunu Donald Trump’a anlatmaktan başka bir şey de yapmıyorlardı.

Oman diğer taraftan da İsrail’le de yakınlaşmaya da başlamış ve de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Oman ile dost olmuştu, Muskat’a ziyarete gelmişti. Oman galiba, artık İsrail ile İran arasında ortak dost oluyordu.

<p>Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafı

AB'ye Maraş kınaması

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor

Güvenlik güçlerini seramik zırh koruyacak