• $13,6368
  • €15,4363
  • 781.22
  • 1927.39
16 Ekim 2017 Pazartesi

Katalonya’da orta sınıf bağımsızlık istiyor!

Yapılan araştırmalar, Katalanların orta sınıf insanlarının, İspanya’dan ayrılma kararını destekleyenler ve ayrılma oyu verenlerin çoğunluğu olduğunu gösteriyor. Orta sınıf Katalanlar, Madrid’in, daha zengin olan Kuzey nüfusunun gelirlerine, vergi yaklaşımı ile el koyduklarını düşünüyorlar.

Katalanlarla İspanya arasındaki gerilimi inceleyen bir akademisyen olan Cardiff Üniversitesinden tarihçi İngiliz Andrew Dowling, Katalanların orta sınıfının, bağımsızlık gelmesi halinde daha iyi bir hayat standardı ile yaşayabileceklerini düşünüyor olduklarını söylüyor.

Katalonya’daki haklarının vergi ile ellerinden alındığı kanaatı sorunu, aslında sadece Katalonya’da geçerli değilmiş. Mesela Kuzey İtalya’da veya Güney Almanya’da Bavyera’da da ayrılsa idik daha iyi bir hayat yaşardık yaklaşımı hakimmiş.

Katalonya’da yapılan bir bölgesel ankette, Katalanların kendisini üst düzey ve de orta sınıf olarak düşünenlerin çoğunluğunun, Katalonya’nın bağımsız olmasını istedikleri ortaya çıkmış. Diğer taraftan düşük gelirli emekçilerin ise sadece yüzde 28 kadarının Katalonya’nın bağımsız olmasını istedikleri bulunmuş. Orta sınıf oldukça kalabalık olduğu için de, Katalanların orta sınıfı ayrılmayı isteyenler deniyor.

İspanya’nın bütünü göz önüne alınır ve incelenirse de Katalanyanın ekonomisinin yüksek gelir üreten şirketlerine örnek olarak petrokimya şirketlerinin ve de dünya çapında bir limana sahip olmanın sonucu olarak İspanya’nın brüt kişi başına gelirinin beşte birini ürettiği de ortaya çıkmış bulunuyor. Katalonya’nın kişi başına GDP olarak İspanya ortalamasından yüzde 19 kadar daha büyük olduğu bulunmuş. Katalonya, Madrid dahil İspanya’nın 17 bölgesinin hepsinden daha fazla şirkete sahipmiş.

İspanya’nın vergi kanunlarına göre de Katalonya bölgesinin GSYİH’nın yüzde 5-8 arasındaki bir miktarını merkezi hükümete aktardığı hesaplanıyor. Katalanlar bu milyarlarca euroyu kendi bölgelerinin büyüme ve kalkınmasına harcamak istiyorlar. Birçok Katalan mesela İspanya’nın diğer bölgelerine oranla daha küçük ve de daha etkili bir kamu sektörüne sahip olduklarını ve vergi ödemelerinin fakir bölgelerde ziyan edildiğini söylüyorlar. Halbuki Madrid, Katalanlar’ın ve de diğer bölgelerin de İspanya Devletinden avantaj sağladığını iddia ediyor. Eğer Katalonya İspanya’dan ayrı olsaydı Katalanların birçok konuda Madrid’e ve İspanya geneline önemli miktarlar ödemek zorunda kalacağını iddia ediyorlar.

Ama 2011 ile 2016 yılları arasında sermaye yatırımları İspanya‘da yüzde 55 azalırken Katalonya’da da yüzde 70 düşmüş. 41 yaşındaki Barcelonalı Mühendis Rafael Ulacia 1990 sonrasında Olimpiyat dönemi dışında yollara sıfır para harcandı, dolayısıyla bağımsız Katalanlar kendi paralarının daha fazlasını kendi bölgelerine harcayabilir diyor. Bu nedenle de ayrılsak daha iyi olur demekteler!

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri