15 Ocak 2018 Pazartesi

Katalanların yeni planları var ama?

İspanya’dan ayrılmak ve kendi yönetimlerini kurmak isteyen Katalanlar için 17 Ocak 2018 günü son derece önemli. Peki, ama neden?

Katalanlar bir evvelki seçimde seçimi kazanıp, ama sorunlar çıkınca kasım ayında ülke dışına Belçika’ya kaçmaya mecbur olan Carles Puigdemont’u yeniden bölgesel lider seçmeye karar verdiler. Çünkü geçen ay İspanya’nın emri ile yeniden yapılan seçimde, bağımsızlık taraftarları gene seçimi kazandılar. Puigdemont’un partisi de en çok milletvekili seçen parti oldu. Diğer ayrılıkçı parti ERC de Puigdemont’u destekleme kararı aldı. Ama ERC’nin Başındaki Oriol Junqueras daha sakin bir yaklaşımı olduğu için seçilecekti ama o da hapiste ve mahkemesini bekliyor. Fakat partideki ikinci lider kişi Bayan Marto Rovira ise en az Puigdemont kadar mücadeleci bir kişilik sahibi.

Tabii Puigdemont bir kere daha Başkan seçilirse, hapse girmemek için yönetimi Brükselden yapması nasıl olabilir? Brüksel’den gelip yönetimi Madrid’de kendisinin devralması ve programını açıklaması gerek. Bu da pek mümkün değil.

17 Ocak önemli, çünkü Barcelona’da ne yapılacağı belli değil ama 17 Ocak 2018 tarihinde Catalan Parlamento’sunun üyeleri görevlerine atanacak. Toplantıya Puigdemont’un ülkeye gelmeden Skype ile katılması da pek mümkün olamaz. Çünkü İspanya mahkemeleri derhal duruma müdahale ederler. Bu da Puigdemont’un muhtemelen yeniden atanması da mümkün olamayacak demek.

İspanya’nın yönetiminin başındaki Halkın Partisi adlı partinin Başkanı Martinez Maillo geçtiğimiz günlerde medya ile konuştu ve de Puigdemont’un Katalanları yurtdışından idare etmesinin kesinlikle kabul edilemeyeceğini bildirdi. Aslında son yapılan seçimde Catalonya’nın bağımsızlık taraftarı olmayan partisi Halkın Partisi adlı partinin dışında, ikinci parti olan Catalonya’nın Ciudadanos adlı partisinin lideri İnes Arrimadas da Katalan’lara bağımsızlık verilmesine tamamen karşı.

Arrimadas aralık ayında en çok oyu alan parti olmuştu ama Katalonya’da hükümet kuracak kadar desteği de yoktu. Ama Katalonya Brüksel’den yönetilemez tezini de hep kullanıyordu.

Puigdemont’un işin başına geçmesi Mahkemeler tarafından engellenirse de, bu da İspanyanın bu bölgeye karşı davrandığı ve de demokratik haklarını kullanmalarına izin verilmediği, hukuken ortaya çıkacaktı, ispat edilmiş olacaktı.

Aralık seçiminde, üç ayrılma taraftarı parti bir arada, 135 koltuğun 70 tanesini kazanmışlardı. Yani hükümet kurmak için gerekli 68 oya sahiptiler. Popüler oyun da yüzde 48 kadarı ayrılmak isteyenlerin elinde! Ama neler olabileceği de henüz belli değil.

Ayın 17’sinde de pek belli olmayabilir!

<p>Cebindeki 15 bin lirayı düşürdü. O  parayı saniyeler sonra yoldan geçen bir kadın buldu, parayı a

Yolda para buldu, alıp gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı