• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
27 Mayıs 2011 Cuma

Kapasitede durağan görünüm devam ediyor

Merkez Bankası, imalat sanayiinde mayıs ayına ilişkin kapasite kullanım oranlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksinde veriler iki ay gecikmeli yayınlandığı için imalat sanayiindeki en güncel görünümü kapasite kullanım oranları yansıtıyor. Son açıklanan verilere göre kapasite kullanım oranı mayıs ayında bir önceki aya göre 0.3 puan artarak yüzde 75.2 oranına yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı ayında bu oran, yüzde 73.3 seviyesindeydi. Yani yıllık bazda da iki puana yakın artış söz konusu.
Ancak nisan ayında olduğu gibi mayıs ayında da kapasite kullanım oranındaki yükselme daha çok mevsimsel faktörlerden kaynaklanmış. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı ocak ayında yüzde 77 oranına yükselmişti. Son dört aydır da ya düşüyor ya da yatay seyrediyor. Düzeltilmiş endeks nisan ayında 0.4 puan ve mayıs ayında da bir puan düşerek son iki aydaki düşüş 1.4 puana ulaştı. Aşağıdaki grafikte kapasite kullanım oranında son birkaç ayda görülen düşüş net bir şekilde görülebiliyor.

"grfk.20110526230022.jpg"
Grafikte de görülen kapasite kullanım oranları ve sanayi üretim endeksi arasındaki paralel seyri, özellikle kriz sonrasında ve toparlanma döneminde yakından izliyoruz. Sanayi üretim endeksinde kriz öncesi seviyelerin aşıldığını ancak kapasite kullanım oranında kriz öncesindeki yüzde 80 seviyelerinin henüz yakalanmadığını görüyoruz.
Özellikle de Merkez Bankası'nın son politika hamlelerinin etkilerini göstermesi açısından kapasite kullanım oranındaki yavaşlama oldukça dikkat çekici. Hatırlanırsa sanayi üretim endeksi mevsimsel faktörlere ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde şubat ve mart aylarında düşüş göstermişti. Ocak ayında 128 seviyesine yükselen düzeltilmiş endeks mart ayı itibarıyla 125.3 seviyesinde.
Kapasite kullanım oranındaki trende bakılırsa, nisan ve mayıs aylarında da sanayi sektöründeki yatay seyir devam edecek. Ancak yıllık bazda yapılan karşılaştırmalarda çift basamaklı üretim artışının bir kaç ay daha devam edeceği görülüyor. Bizim, kapasite kullanım oranlarını kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre nisan ve mayıs aylarında sanayi üretiminin ortalama yüzde 12 artması sürpriz olmayacak.
Hatırlanırsa yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimindeki artış yüzde 15'e yakın gerçekleşmişti. Çift basamaklı büyüme oranları, GSYH büyüme hızını da yılın ilk yarısında yukarıya çekecek. Ancak durağan ve yatay seyir kapasite kullanım oranlarında olduğu gibi sanayi üretiminde de görülürse, yılın ikinci yarısından itibaren daha düşük büyüme oranları söz konusu olacak. Bu da zaten hem enflasyon hedefi çerçevesinde, hem de cari açık riskinin kontrol altına alınması konusunda Merkez Bankası'nın hedeflediği ve öngördüğü bir durumdu.

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (24 Haziran 2021)

Togg'un 4. yılında seri üretim için geri sayım! Temmuz ayı sonunda başlayacak

Marmaris'te yanan alanlar havadan görüntülendi