• $13,2114
  • €14,98
  • 757.776
  • 1809.65
27 Temmuz 2013 Cumartesi

Kapasite kullanımında yükseliş durdu

Sanayi sektörü açısından en erken açıklanan öncü gösterge durumundaki imalat sanayii kapasite kullanım oranında yılın başından bu yana istikrarlı bir şekilde devam eden artış temmuz ayında durdu. Ham verilerde haziran ayında yüzde 75.3 olan kapasite kullanım oranının yüzde 75.5'e yükseldiği görülüyor. 

Geçen yılın aynı ayında baktığımızda kapasite kullanım oranının yüzde 74.8 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Yani yıllık bazda da bir yükseliş söz konusu. Ancak verileri mevsimsel dalgalanmalara göre düzelttikten sonra kapasite kullanım oranının haziran ve temmuz aylarında değişmediğini ve yüzde 74.9 seviyesinde sabitlendiğini görüyoruz. 

Aşağıdaki grafik mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranının gelişimini sanayi üretim endeksiyle birlikte gösteriyor.
 
Bir aylık duraksama kuşkusuz trend göstergesi olamaz. Ancak yine imalat sanayii anket verileri kullanılarak açıklanan reel kesim güven endeksinin de temmuz ayında yaklaşık üç puan gerilediğini görüyoruz. Güven endeksinin detaylarında özellikle genel gidişat hakkındaki algılamanın negatife döndüğünü görüyoruz. Bütün bu gelişmeler yan yana getirildiğinde sanayi sektöründe toparlanmanın üzerinde zayıf olduğunu söylemek mümkün. 

CANLANMA DEVAM EDİYOR

Ancak görüntü tamamen de olumsuz değil. Güven endeksi, temmuz ayındaki düşüşe rağmen hem psikolojik sınır olan hem de olumlu gidişata işaret eden 100 seviyesinin üzerinde. Gelecek dönem ilişkin sipariş, istihdam ve ihracat talebi konusundaki beklentiler hâlâ olumlu. 
Aynı zamanda kapasite kullanımında mevsimsellikten arındırılmış oranların yakın dönem ortalamasının bir hayli üzerinde olduğunu, son bir senelik dönemde en yüksek seviyenin yakalandığını, uzun dönem ortalaması olan yüzde 75 seviyesine de çok yaklaşıldığını hatırlatalım. 
Kapasite kullanım oranı verilerini kullanarak yaptığımız istatistiki tahminlerde, sanayi üretiminde yıllık artışın haziran ayında yüzde 1.5 civarında, temmuz ayında ise yüzde 3-4 civarında olacağını hesaplıyoruz. Bu da bu yılbaşından beri gördüğümüz trendin bir devamı olacak. Hatırlatmak gerekirse, yılın ilk çeyreğinde sanayi üretim artış oranı yüzde 1.3 olmuş, bu oran nisan ve mayıs aylarında yüzde 2.1 ve 2.2'ye yükselmişti.

Bütün bu verileri alt alta koyduğumuzda, sanayi sektöründe toparlanmanın devam ettiğini, ancak canlanmanın cılız olduğunu söylemek mümkün.   

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor