• $16,7231
  • €17,7041
  • 988.368
  • 2533.55
29 Ağustos 2012 Çarşamba

Kapasite kullanımında düşüş sürüyor

Merkez Bankası tarafından açıklanan ve sanayi sektörü açısından en önemli öncü gösterge durumundaki İmalat Sanayii Kapasite Kullanım Oranı ocak ayından bu yana düşüyor ve bu trend ağustos ayında da devam etti. Geçen yılın ağustos ayında yüzde 76.1 olan kapasite kullanım oranı bu yılın aynı ayında iki puana yakın düşüşle yüzde 74.3'e geriledi. Temmuz ayında bu oran yüzde 74.8 seviyesinde idi.
Aynı zamanda mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı da yüzde 72.8'e gerileyerek 2010'un Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu. Bu yılın başında bu oran yüzde 76.7 seviyesinde idi. Aşağıdaki grafikte imalat sanayiinde kaydedilen kapasite kullanım oranı ile sanayi üretim endeksinin son yedi yılda izlediği seyir gösteriliyor.  Her iki veri için mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş rakamları göz önüne aldık.

"kapasite1.jpg"Grafikte son döneme bakılırsa, kapasite kullanım oranında yılbaşından bu yana görülen düşüş trendi tamamen belirginleşmiş durumda. Buna karşılık iki ay geriden gelen sanayi üretim endeksi yılbaşından bu yana dalgalı bir seyir izlemekte. Ancak geçen yıl ortalama yüzde 9 oranında büyüyen sanayi sektöründe üretim artışı bu yılın ilk yarısında yüzde 3 civarına gerilemiş ve belirgin bir tempo yavaşlaması söz konusu olmuştu. Temmuz ve ağustos aylarındaki kapasite kullanım oranlarını göz önüne aldığımızda bu zayıf temponun yılın ikinci yarısında da devam ettiğini görüyoruz. Temmuz ve ağustos aylarında sanayi üretim artışının yıllık yüzde 2 ila yüzde 5 arasında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Hatta düşük bir ihtimal olsa bile, Ramazan ayı etkilerini göz önüne aldığımızda, temmuz ayında negatif bir büyüme oranı bile söz konusu olabilir.

ZOR GÜNLER BİZİ BEKLİYOR
Diğer yandan yine Merkez Bankası tarafından imalat sanayii temsilcileri arasında düzenli olarak yapılan anket verilerine göre de üretim tarafında zayıf trend devam ediyor. Reel Kesim Güven Endeksi mevsimsellikten arındırıldığında ağustos ayında aylık 1.4 puan azalmış. Ağustos ayı itibarıyla 101.9 seviyesinde olan endeks, geçtiğimiz mart ayında 110.4 seviyesine kadar yükselmiş, ancak daha sonra düşmeye başlamıştı. Merkez Bankası'na göre bu endeks 100'ün üzerinde olduğunda 'iyimser' görünüm olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla endeks hala iyimser bölgede ancak kritik seviyeye yaklaşmakta. Aynı zamanda toplam sipariş miktarı ve genel gidişat gibi detaylarda endeks 100'ün altına inmiş durumda. Yine endeksin detaylarında sadece stok miktarını gösteren endekste ciddi artış olduğunu, ihracat siparişini gösteren endekste de ancak kısmi artıştan söz edilebileceğini ekleyelim.
Özetle, hem kapasite kullanım oranları hem de imalat sektöründeki gidişatı yansıtan anket verileri yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitedeki zayıflığın devam ettiğini gösteriyor. Hatta 2012 yılının ilk yarısına göre daha zayıf bir görünüm söz konusu. Bu zayıf görünüm enflasyon ve cari açık açısından iyi bir haber ancak ekonominin durağanlaşması önümüzdeki dönemin zor geçeceğinin bir işareti sayılmalı. Avrupa'da ve bölgemizdeki politik gelişmeler de tabloya pek olumlu bir ışık tutmuyor.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi

Bartın'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor! caddelerde su taşkınları oldu