• $16,7639
  • €17,449
  • 964.421
  • 2444.49
28 Kasım 2012 Çarşamba

Kapasite kullanımında düşüş!

İmalat sanayii kapasite kullanım oranı kasım ayında yüzde 74 olarak gerçekleşti. Önceki aya göre 0.9 puanlık düşüş var. Geçen yılın Kasım ayında bu oran yüzde 76.9'du. Aylık değişimden daha da önemlisi, mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranında görülen düşüş. Ekim ayında küçük bir artışla yüzde 73.1 seviyesine gelen düzeltilmiş kapasite kullanım oranı kasım ayında yüzde 72.7'ye geriledi. Yani ekim ayındaki seviyenin de altına indi. Düzeltilmiş kapasite kullanım oranı son iki senedeki en düşük seviyesine düşmüş oldu.
EKİM UMUT VERMİŞTİ
Özellikle ekim ayındaki yükselişle bir miktar umut veren kapasite kullanım oranında kasım ayında görülen düşüş ekonomik aktivitede zayıflığın devam ettiğine işaret ediyor. Ekonomik büyüme ve ihracat açısından en önemli sektör olan sanayi sektöründe çarklar iki yılın en yavaş temposunda.
Aşağıdaki grafik mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranındaki gelişmeleri özetliyor. Grafikte kapasite kullanım oranı ile normalde paralel seyir izleyen ancak son dönemde ters yönde hareket eden sanayi üretim endeksi de yer alıyor.

"tablo.20121127233010.jpg"

 Grafiğin son aylarına bakıldığında, kapasite kullanımındaki keskin düşüşün 2012 Temmuz ayında sona erdiği, ancak daha sonra yavaş da olsa tempo kaybının devam ettiğini görüyoruz. Verilerin detayına bakıldığında, özellikle ihracata yönelik olan otomotiv, makine teçhizat, plastik ve metal gibi maddelerin üretiminde ciddi zayıflık söz konusu.
TOPARLANMA YENİ YILDA
Kasım ayında imalat sanayiinde görülen zayıf tempo, ekonomide toparlanmanın yavaş ve geç geleceği anlamına geliyor. Bu zayıflık daha geriden ilan edilen sanayi üretim endeksine de yansıyabilir. Şu anda görünen kabaca son çeyrekte yıllık büyüme oranının zayıf olması. Ancak yıllık karşılaştırmalarda negatif büyüme oranlarının uzun süreli olacağını sanmıyoruz. Ekonomik aktvitede beklenen toparlanma yeni yıla sarkacak.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı

Artvin'deki heyelan bölgesi havadan görüntülendi