• $9,5841
  • €11,1351
  • 557.094
  • 1493.4
27 Ekim 2013 Pazar

Kapasite kullanımı yükseliş trendinde

İçinde bulunduğumuz ekim ayına ilişkin öncü göstergelerden İmalat Sanayii Kapasite Kullanım oranı hem aylık bazda hem de yıllık bazda arttı. Son üç aydır yüzde 75.5 seviyesi civarında dalgalanan kapasite kullanım oranı ekim ayında yaklaşık bir puanlık artışla yüzde 76.4 seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 74.9 seviyesinde idi. Daha da önemlisi, mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı son iki yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 75.8’e yükseldi. Böylece kapasite kullanımında uzun dönem (otuz yıllık) ortalaması olan yüzde 75.7’nin üzerine çıkılmış oldu. 
Grafikte kapasite kullanımında son dönem yükseliş trendi görülebiliyor. 

Grafikte sanayi üretiminin kapasite kullanımına göre daha dalgalı olduğunu görüyoruz. Nitekim ağustos ayında sanayi üretimi daralmış, üretim yıllık bazda yüzde 1.4 oranında azalmıştı. Bu beklenmedik düşüşün tek aylık bir sapma mı yoksa uzun süreli mi olduğu belirsizdi. Eylül ve ekim aylarına ilişkin kapasite kullanımı verileri sanayi üretimindeki beklenmedik düşüşün bir aylık bir sapma olacağına işaret ediyor. 
Eylül ayına ilişkin sanayi üretimi verileri iki hafta kadar sonra TÜİK tarafından açıklanacak. Ancak, kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre sanayi üretiminin eylül ayında yüzde 1 civarında pozitif artış göstermesini bekliyoruz. Ekim ayı için ise dikkat edilmesi gereken tatil günlerinin çokluğu. Kurban Bayram tatilinin uzun olması ve Cumhuriyet Bayramı’nın da hafta içine gelmesi nedeniyle ekimdeki toplam işgünü 17’ye düşüyor. Geçen yılın aynı ayında 20 günlük çalışma takvimi vardı. Bu nedenle, ekim ayındaki sanayi üretim verisinde bir miktar sapma görülebilir. Normal şartlarda ise yüzde 1.5 civarında bir büyüme temposundan söz edilebilir. 

Güven endeksinde yılın rekoru

Kapasite kullanımına ek olarak, Merkez Bankası tarafından yapılan İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi de ekim ayı açısından olumlu bir tabloya işaret ediyor. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ekim ayında son bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Ekimde 111.9 hesaplanan endeks son bir yıl boyunca 106-108 arasında dalgalanıyordu. Endeksin 100’ün üzerinde olması olumlu bir görünüme işaret ediyor. Verilerin detayında yatırım harcamaları ve mevcut stok durumu haricinde bütün kalemlerde pozitif artış görülüyor. Özellikle son üç aylık toplam siparişlerde ve genel gidişata ilişkin beklentilerde hatırı sayılır bir toparlanma görülüyor.  
Tek aylık verilerle yorum ve tahmin yapmak her zaman zordur ancak hem kapasite kullanımında hem de iktisadi yönelim anketinde açıklanan veriler ekonominin son çeyrekte bir miktar tempo artıracağına işaret ediyor. Bu görünümün devam etmesi için tabii ki kasım ve aralıktaki daha önemli hale gelecek.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı