• $13,6653
  • €15,2229
  • 789.241
  • 2011.02
24 Şubat 2013 Pazar

Kapasite kullanımı ne diyor?

Bu oran geçtiğimiz Ocak 2013 ayında yüzde 72.4, geçen yılın şubat ayında ise yüzde 72.9 seviyesinde idi. Yani hem geçen aya göre, hem de geçen yıla göre hafif düşüş söz konusu. Ancak mevsimsel faktörler ayıklandığında kapasite kullanım oranı yüzde 73.3 olarak bulunuyor. Bu oran da geçen ayki Ocak 2013 verisine göre 0.2 puan daha yukarıda.
Peki kapasite kullanımında yıllık ve aylık bazda görülen düşüş ve mevsimselliğe göre düzeltildikten sonra görülen küçük artış ne anlama geliyor? Bu sorunun en kestirme cevabı sanayi sektörü üretiminin  henüz yüksek bir toparlanma temposuna girmediği yönünde. Nitekim kapasite kullanım oranları ve dış ticaret rakamlarını kullanarak yaptığımız istatistiki hesaplamalarda ocak ayında sanayi üretiminde artış oranının yüzde 1.5 ile eksi yüzde 2 arasında bir düzeyde olacağını bekliyoruz. Bu da kabaca 2013 Ocak ayı verisinde  sanayi üretiminde pek bir artış olmadığına işaret ediyor. 2013 Şubat ayı için ise sanayi üretiminde yüzde 1 ile 3 arasında üretim artışı beklentisi var. Yani ocak ayından şubat ayına küçük de olsa net bir miktar toparlanma görebileceğiz. 
Aşağıdaki grafik kapasite kullanımı ve sanayi üretim endeksindeki gelişmeleri özetliyor. Her iki grafikte de mevsimselliğe göre düzeltilmiş verileri kullanıyoruz.
 Şubat ayındaki kısmi toparlanma mavi grafikte görülen hafif yükselişten görülebiliyor. Ancak uzun dönem itibarıyla kapasite kullanımının hala son iki yılın en düşük seviyelerinde olduğunu görmek de mümkün. Sanayi sektöründe yüksek tempoda bir toparlanma görebilmemiz için mavi grafiğin yüzde 75 seviyelerine yükselmesi gerekiyor.
Şubat ayı itibarıyla toparlanma adına umut veren diğer bir anket verisi olan Reel Kesim Güven Endeksi yine Merkez Bankası tarafından açıklandı. Reel Kesim Güven Endeksi 2013 Şubat ayında bir önceki aya göre 5.4 puan artarak 107.5 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırıldığında da bir önceki aya göre 3.1 puanlık yükseliş var. Endeksin 100'den yüksek olması reel üretim kesiminin önümüzdeki dönem açısından iyimser olduğu anlamına geliyor.
Özetle, şubat ayına ilişkin sanayi sektörü kapasite anketi ve reel kesim güven endeksi verileri üretimde henüz kuvvetli bir toparlanma olmadığını, ama önümüzdeki dönem açısından ise tablonun olumlu olduğuna işaret ediyor. Yani toparlanmanın henüz başındayız!

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları