• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
24 Mart 2016 Perşembe

Kapasite kullanımı martta toparladı!

Mart ayına ilişkin imalat sanayi öncü göstergeleri sektördeki toparlanmanın devam ettiğini gösteriyor. Merkez Bankası tarafından açıklanan imalat sanayi kapasite kullanım oranı şubat ayındaki düşüşün ardından mart ayında 0,8 puanlık artışla yüzde 74,3’e yükseldi. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzde 72,4 seviyesinde, yani yaklaşık iki puan daha aşağıdaydı.

Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranları da mart ayında belirgin bir toparlanmaya işaret ediyor. Şubat ayında yüzde 74.1’e düşen düzeltilmiş kapasite kullanım oranı mart ayında yeniden yüzde 75.2’ye, yani ocak ayında bulunduğu seviyeye yükseldi. Bu durumda şubat ayındaki düşüşün geçici bir durum olduğunu söyleyebiliriz.
Aşağıdaki grafikte sanayi üretimi verilerinden yaklaşık 1,5 ay önce açıklanan öncü gösterge olan imalat sanayi kapasite kullanım oranları ile sanayi üretim endeksindeki gelişmeler bir arada özetleniyor.

Grafiğin son döneminde de görüldüğü üzere, 2014 yılında genel olarak azalan kapasite kullanım oranı 2015’te toparlamış ve yeniden yüzde 75 seviyesine ulaşmıştı. 2016’nın ilk çeyreği itibarıyla bu toparlanma devam ediyor. Kapasite kullanımının yüzde 75 civarında dalgalanması da sanayi üretimi açısından yüzde 3-4 civarında bir ortalama büyüme oranına karşılık geliyor. Aylık kapasite kullanım oranlarını ve dış ticaret verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalara göre, şubat ayında kapasite kullanım oranındaki kısmi düşüşe rağmen sanayi üretiminin yüzde 4 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz.
Diğer yandan yine Merkez Bankası tarafından reel kesimle yapılan anketler sonucu derlenen Reel Kesim Güven Endeksi de mart ayında 104,5’ten 106’ya çıkarak kapasite kullanımına benzer bir görüntü çizdi. Güven endeksinin detaylarında en ciddi toparlanmanın gelecek üç ayla ilişkili üretim hacmi, istihdam ve ihracat siparişi gibi alt kalemlerde olduğunu görüyoruz. Reel kesimin genel gidişat ile ilgili beklentileri de olumlu yönde katkıda bulunmuş. Ancak gerek son üç aydaki sipariş miktarı gerekse yatırım harcaması açısından reel kesimin biraz daha kötümser olduğunu görüyoruz.
Ancak, gerek kapasite kullanım oranında, gerekse Reel Kesim Güven Endeksi verilerinde son haftalarda yaşanan ve ülkenin her yanında herkesi olumsuz etkileyen terör olaylarının etkisinin henüz yer almadığını hatırlatmamız gerekiyor. Bu saldırıların olumsuz etkileri nisan ayı verilerinde ortaya çıkacaktır. Umarız, henüz yeni yeni toparlanma trendine girmiş olan üretim sektöründe bu canlanma kalıcı olarak bozulmaz ve ekonomi de ciddi bir darbe almaz.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi