• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
26 Şubat 2014 Çarşamba

Kapasite kullanım oranı düşüyor

Sanayi sektöründe bu kış kolay geçmiyor. İmalat sanayiine ilişkin en erken açıklanan öncü gösterge olan ve yıla düşüşle başlayan imalat sanayii kapasite kullanım oranı şubat ayında da düşmeye devam etti. Geçen yılın son ayında yüzde 76 seviyesinde olan kapasite kullanım oranı ocak ayında yüzde 73.9'a düşmüştü. Bu hafta açıklanan verilere göre şubat ayında düşüş devam etti ve kapasite kullanım oranı yüzde 73.3'e indi.
Geçen yılın şubat ayında bu oran yüzde 72.2 seviyesindeydi. Yani geçen yıla göre 1.1 puan daha yüksek bir seviye söz konusu. Ancak geçen yıl yükseliş trendi söz konusu iken bu yıl tam tersi bir düşüş trendi var. Nitekim mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı geçen yılın mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye düşmüş durumda. Aşağıdaki grafik mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranını sanayi üretim endeksi ile birlikte gösteriyor.

Aslında, son iki ayda yaşanan yoğun siyasi gündem, döviz kuru ve faizlerde yaşanan dalgalanmalar göz önüne alındığında kapasite kullanımında bu düşüş çok da beklenmedik bir durum değil. Sanayi sektörü hem faiz artışının getirebileceği iç talep daralmasına karşı hem de döviz kurundaki gelişmeler sonucunda artan ithal girdi maliyetine karşı üretim temposunu bir miktar düşürmüş durumda.

Aslında korkulandan daha olumlu
Bütün bu olumsuz gelişmeler göz önüne alındığında mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranında görülen 0.2 puanlık düşüş aslında korkulandan daha olumlu. Şubat ayı itibarıyla mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranının geldiği seviye yüzde 74.4 ve bu oran 2010 sonrası genel ortalamanın 0.2 puan üstünde.
Diğer yandan, kapasite kullanımıyla paralel bir seyir gösteren iktisadi yönelim anketi verileri şubat ayında daha olumlu bir tabloya işaret ediyor. Buna göre reel kesim güven endeksi şubat ayında üç puandan fazla yükselerek 104.6'ya, yani kasım ayındaki seviyesine ulaştı. En önemli artışlar da gelecek üç aya ilişkin üretim hacmi, istihdam, ihracat siparişleri ile son üç aydaki toplam sipariş miktarı verilerinde görüldü. En büyük problem ise yatırım harcamalarında.
Özetlersek, kapasite kullanım oranındaki düşüş trendi 2014'ün ilk çeyreğinde ekonomik büyüme anlamında zayıf bir görünümün hakim olacağına işaret ediyor. 2013 sonunda yüzde 2.5-3 civarına yerleşen büyüme temposu bir miktar daha yavaşlayacak gibi görünüyor.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti