• $9,2848
  • €10,7629
  • 526.636
  • 1414.21
29 Ocak 2014 Çarşamba

Kapasite kullanımı yıla düşüşle başladı

TÜİK ve Merkez Bankası tarafından birlikte hazırlanan İktisadi Yönelim Anketi sanayi sektörünün nabzını tutuyor. Bu anketin ocak ayı verilerine göre imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı aralık ayına göre 2.1 puan düşerek yüzde 73.9 oldu. Kapasite kullanım oranı geçen yılın ocak ayına göre ise 1.5 puan yükseldi. Yani aylık bazlı düşüş ama yıllık bazda yükseliş var.
Mevsimsel dalgalanmalara göre ayıklanmış verilerde ise aralık ayına göre 1.3 puanlık düşüş görülüyor. Mevsimselliğe göre düzeltilmiş kapasite kullanım oranı altı ay sonra yüzde 75'in altına inmiş ve yüzde 74.5 seviyesinde hesaplanmış. Aşağıdaki grafikte kapasite kullanım oranındaki gelişmeler sanayi üretim endeksi verisi ile birlikte gösteriliyor.

Grafikte gösterilen iki veri de mevsimsel faktörlere göre düzeltildiğinden trend ve dalgalanmalar hakkında anlamlı karşılaştırmalar yapmak mümkün. Buna göre geçen yılın ilk yarısında başlayan kapasite kullanımındaki yükseliş trendi son üç-dört ayda yatay bir trendde dalgalanmaya başlamış. Ocak ayı verisi bu trendi biraz da aşağıya çekiyor. Son dönemde hem siyasi alanda yaşanan belirsizlikler, hem de buna bağlı olarak döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar kapasite kullanımını bir miktar daha aşağıya çekebilir. Özellikle döviz kurlarında görülen artışlar kalıcı olursa, başta enerji olmak üzere ithal girdi fiyatları kapasite kullanımını olumsuz etkileyecek, bu da kademeli olarak sanayi üretimine yansıyacaktır.
Son açıklanan kapasite kullanımı ve dış ticaret verilerine bakarak bir değerlendirme yapacak olursak, sanayi üretimindeki büyüme temposunun ortalama yüzde 2'nin altına indiğini gözlemliyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre, iki ay geriden açıklanan sanayi üretimi endeksinin aralık ayında yüzde 2.5, ocak ayında ise yüzde 1.5 civarında artacağını tahmin ediyoruz. Hatırlanırsa geçen yılın üçüncü çeyreğinde sanayi üretiminde yüzde 3.8 oranında büyüme gerçekleşmişti. Yılın son çeyreğinde bu oran yüzde 2 civarına inecek gibi görünüyor.
Son dönemdeki iç siyasi gerilim ve döviz ve faiz dalgalanmalarının sanayi üretimini olumsuz etkilemeye başladığı görülüyor. Son iç gelişmeler reel sektör verilerine ocak ayı itibarıyla etki etmiş bulunuyor diye düşünmek doğru olur.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu