• $9,3113
  • €10,8438
  • 529.596
  • 1429.85
16 Ağustos 2017 Çarşamba

K. Kore ABD’ye nükleer başlıklı füze atabilir mi?

Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-un’un nükleer bombalarını ABD’nin kentlerine kadar atabilecek teknolojiyle uğraştığı artık global çapta biliniyor.

33’üncü ABD Başkanı Harry Truman 1945-1953 yılları arasında başkanlık yapmış ve de Hiroshima ve Nagazaki’de Ağustos 1945'te B-29 kodlu uçakla attığı nükleer bombalarla da kötü bir şöhret kazanmıştı.

Kuzey Kore de yıllardır ABD’ye nükleer bomba atabilmek sevdasında! Geçen hafta Kuzey Kore rejiminin bir istihbarat raporu ortaya çıkınca da Kim’in ABD’ye karşı nükleer bomba atabilecek duruma gelmeye, az zamanı kaldığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore Başkanı Kim’e 'fire and fury' kelimeleri içeren Trumanvari bir küfür cevabı vermişti.

Bugün Kim’in aslında ABD’ye füze ile nükleer bomba atması pek mümkün değildi ama birkaç yıl içinde mümkün olabilecek diye düşünülmeye de başlanılmış bulunuyor.

En son istihbarata göre Başkan Kim şimdi 30 ila 60 arasında sayıda çeşit çeşit füzeye sahip olmuş. Geçen yıl eylülde yapılan beşinci nükleer testte, 10 ila 30 kiloton arasında bomba üreten Kim, Truman’ın Haziran 1945'te Hiroshima ve de Nagazaki’de 15 kilotonluk bomba ile 150 bin kişiyi öldürdüğünü doğal olarak biliyor. Bugün Kim, galiba Güney Kore, Japonya ve de mesela Guam’daki üste onbinlerce ABD askerini öldürebilir durumda.

Geçen hafta Kim tarafından yaptırılan testte Hwasong 14 kodlu ICBM ile havada 3.700 km yüksekliğe çıkılmış ve de 1000 kilometre kadar uzaklığa da inilmişti. Daha farklı yatay bir atışla ABD karasal topraklarına varabilmeye oldukça yakın olabilir miydi?

Tabii füzenin başına nükleer bomba koymak durumu değiştiriyor. ABD topraklarına varabilmek için yüklenecek nükleer başlık, Hwasong 14 füzesi ile, kilo başına füzeyi 14 kilometre kadar daha az ileriye taşıyabiliyor. Şu andaki teknolojiyle, 600 kilogramlık bir nükleer bomba örneğin ABD’nin sahil kenti Seattle’dan 1000 kilometre geride okyanusa düşermiş. Kuzey Kore tarafından bu yıl yapılan son iki denemede, 300 kilogramlık savaş başlığı taşınması denenmiş bulunuyordu. Kim’in tayfaları ABD’nin içerideki kentsel hedeflerine ulaşabilecek füze ve bomba yapmaya çalışıyorlar.

Ayrıca bir de teknolojik sorun var ki aslında pek denenmemiş durumda. Füzeler atmosferden çıkıp sonra geri girdikten sonra 1600 C ısıya dayanmak zorundalar. Bu da Kuzey Kore’nin önündeki bir diğer engel.

Ama neler olursa olsun Kim ülkesinin geleceğinin nükleer silahlara bağlı olduğunu söyleyip duruyor. Daha çok uzun yolu olduğunu da bilmekte! Ama inatçı bir kişi Koreli delikanlı! Şu anda atıp tutuyor!

<p>'Telafi kitapları ücretsiz.' Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Akşam gazetesine özel açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den AKŞAM'A özel açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu