• $15,9786
  • €16,8266
  • 932.938
  • 2393.61
30 Temmuz 2018 Pazartesi

Juncker ve Trump’tan önemli bir karar çıktı

Avrupa Birliği temsilcisi Jean Claude Juncker çarşamba günü Amerika temsilcileri ile görüşme için Beyaz Saray’a vardığında, Donald Trump ile olan görüşmesinin ne tür bir sonuç üretebileceği konusunda hiçbir fikir sahibi değilmiş. Juncker Brüksel’den çıkarken yüzlerce dökümanı yanına almış, karıştırmış ve okumuştu ama uçakta ne düşündüğü sorulduğu zaman sadece gülüyormuş. Ve sadece ”Ne olacağını sonunda göreceğiz!”diyormuş. Gene de medyacılar peşini bırakmıyormuş.

Bay Juncker Oval Office denen ABD Başkanı'nın ofisine girdiğinde, orada bulunan biri, soranlara “Donald Trump’ın pazarlık yapmaya hazırlandığı açıkça görülebiliyordu” diyordu. Ama genelde, “Oval Ofis’e” girildiğinde Trump genelde gazeteciler ile birkaç soru tartışırdı ama bu sefer sormuyordu. Tersine, hemen tartışmalara gireceğine, Avrupa Birliği ekibinin insanlarıyla sohbet konuşması yapıyordu.

İki lider arasında sonunda konuşulanlar entresandı. ABD ve Avrupa Birliği arasında her iki taraftan ticarete konan vergiler konuşulacaktı. Ama iki lider de aylardır konuşulan konuları (ABD’nin doğalgaz ihracatı ve de soya fasulyeleri ticareti gibi konular dahil) her tür konuyu konuştular ve de sonunda transatlantik ticaret konusu üzerinde önemli miktarda anlaşma ortaya çıkabildi. Hâlbuki Kanada’daki yedili toplantıda veya Brüksel’deki Kuzey Atlantik Anlaşması organizasyonunda, Trump hemen hemen her başlığa ve de tüm açıklamalara itiraz etmişti. Ama geçen çarşamba günü Amerikan Başkanı adeta dünyanın en uyumlu kişisi olmuştu ve de bir sonuca varmaya çalıştı. Juncker bu fırsatı iyi kullandı ve de her iki tarafın da, ceza gibi vergilerden vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Juncker bir düzine kâğıdını açıp okudu ve de kâğıtlardan matematiksel sayılar alarak durumları iyice açıkladı. Trump’ın ekibinde bulunan ABD temsilcilerinden Larry Kudlow ise toplantıdan evvelki gece Junckers’in takımıyla anlaşmıştı bile ve de her iki taraf da açıklamalardan sonra anlaşmaya vardılar.

Büyük Avrupa ülkelerini temsil eden Juncker kendisine verilen görüşleri gündeme getirdi ve sonunda Almanya da anlaşmaya katıldı. Ama mesela Fransa tarım konusundaki görüşmeleri pek kabul edemiyordu. Avrupa ABD’den doğal gaz almaya da razı oluyordu ama likit hale getirilerek taşınan gaz yüzde 20 kadar da pahalı idi. Çünkü aslında Avrupa gazı borulardan taşınarak Rusya’dan oldukça ucuz almakta idi. Her iki taraf da ileride bu konuyu kabul etmek üzere şimdilik anlaşmayı tamamlamadılar.

Bu gündeki uzlaşma talepleri aslında iki ay kadar evvel Avrupa tarafından gündeme getirilmişti ama Trump set yaklaşımından o zaman çıkmamıştı. Juncker’e göre Trump, alüminyum ve çelik konusunda o zaman yumuşamamıştı ama bu sefer nasıl oldu ise, kabul etti. Böylece ABD ve de Avrupa Birliği anlaşmasının kapısı, pek beklenilmeyen kadar kısa bir zamanda açılmış oldu. Bakalım devamı ne olacak. Tabii daha Japonya, Çin gibi ülkelerin de anlaşması gerekiyor, gelişmeleri bekleyeceğiz.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister