• $13,4826
  • €15,2646
  • 801.274
  • 1945.07
27 Ocak 2017 Cuma

İyi bir Trump özeti!

Martin Wolf Financial Times Gazetesi'nin baş ekonomi yazarıdır ve uluslararası bir ekonomi şöhretidir. 25 Ocak 2017 tarihinde ilginç bir makale yazdı. Yazı Trump ile Xi, yani ABD Başkanı ile Çin Başkanı arasındaki düşünce farklılıklarını gündeme getiriyor. Yazının özetini aşağıya alıyorum.

Xi Jinping geçen hafta World Economic Forum’da bir konuşma yapmış. Konuşmanın konusu da globalleşme. Bu konuşmayı ABD başkanından duymamız gerekli idi ama Donald Trump dış ticaret üzerine öyle şeyler söyledi ki Xi ile Trumpf arasında bir uçurum açıldı.

Xi globalleşmenin doğal bazı zorlukları olduğunu söyledi. Ama ekonomik globalleşmeyi dünyanın sorunları nedeni ile itham etmek, gerçek ile uyumsuz bir yaklaşım olur dedi. Çünkü Xi’ye göre globalleşme, global büyümeyi artırmış, mal ve sermaye hareketini güçlendirmiş, bilimde, teknolojide, sivilleşmede ve insanlar arasında diyalogda önümüzü açmıştı. Xi’nin konuşması 2000 yılında ABD Başkanı Bill Clinton’un World Economic Forum’da yaptığı konuşmaya oldukça benzer şeyler içeriyordu. Xi de, Bill Clinton gibi, açık ve serbest piyasa, ve kurallara bağlı dış ticaret, hayat standartlarını yükseltmek için ve çevrede tahribatı önlemek için ve zenginliği paylaşmak için en iyi yaklaşımdır demişti.

Bay Trump ise bu Xi vizyonunu da red ediyor. Trump, sınırlarımızı korumalıyız ki, başka ülkeler bizim üretimimizi elimizden almasınlar, şirketlerimizi çalmasınlar, işlerimizi tahrip etmesinler diyordu. Trump 'protection' yani koruma gücümüzü artırır ve de zenginlik yaratır demekte. Bu nedenle de iki basit kurala sadık kalmamız lazım diyordu! ABD malı satın al ve ABD’liyi de işe al!

Martin Wolf, Trump’ın söyledikleri şaka değil diyor.

Trump son gönlerde globalleşmeyi tahrip etmeye başladı bile. ABD’nin Trans Pacific Partnership yaklaşımı konuşmalarını iptal etti. North American Free Trade Agreement anlaşmasını yeniden incelemek ve değiştirmek niyetini de açıkladı. Komşularına tehtid yapmaya da başladı: Meksika’ya yüzde 35 vergi ve Çin’e de yüzde 45 vergi yüklemek kararını çoktan açıkladı.

Bütün bunların arkasında da aslında İktisat ve Dış Ticaret Danışmanı Peter Navarro ve de Dış Ticaret Bakanı ve Danışmanı Wilbur Ross var. (Bu kişileri son haftadaki Akşam Gazetesi'ndeki Deniz Gökçe imzalı köşe yazılarımda tanıtmıştım). Bu yaklaşıma Trump Ticaret Doktrini diyelim .

Trump Doktrini her anlaşma ABD’nin ekonomik büyümesini artırmalı ve de kendi ülkemizin dış ticaret açığını ve cari denge açığını azaltmalı ve de ABD’nin imalat sanayi sektörünü kuvvetlendirmeli diyor.

Trump yaklaşımı 1970’li yıllarda İngiltere’deki katı solcu İşçi Partisinin 'alternatif ekonomik strateji' adını verdiği yaklaşım. Durumu anlamak için İngiltere’nin bugün geldiği yere bir göz atmak yeterli! Bir zamanlar dünyayı yöneten ülke İngiltere idi.

Martin Wolf’un yazısının devamını okumak gerek. 24 Ocak 2017 tarihli Financial Times Gazetesi'nin 11’inci sayfasında detaylı yazı var.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar