• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
5 Kasım 2018 Pazartesi

İtalyan ekonomisi çok zor durumda!

Bu haftaki İtalyan ekonomisinin ekonomik verilerine çeyrekler itibarıyla baktığımız zaman İtalya’nın ne kadar zor durumda olduğunu görmek mümkün.

İtalya üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 büyüdü. Bir evvelki yıla göre de, olsa olsa yüzde 1 büyümüş olacak. Tüketici fiyatları enflasyon oranı ekim ayında yüzde 1.4 düzeyinde oldu. İşsizlik oranı ise eylül ayında yüzde 10.1 düzeyine yükseldi. Bir evvelki ayda yüzde 9.8 kadardı. Cari denge açığı 2018 yılı için hesaplara göre yüzde 2.4 kadar olacak. 10 yıllık kamu borcu faizi ise yüzde 3.47 ve bu kabaca yüzde 164 artmış bir durum. Euro ise dolar başına ekim ayı sonunda yüzde 0.88 düzeyinde ve bir yıl öncesine göre yüzde eksi 2.3 azalmış durumda.

Ancak İtalya’nın Avrupa Birliği ile kapıştığını da görmek gerek. Üçüncü çeyrekte büyüme ikinci çeyreğe göre nerede ise hiç değişmemişti. Büyüme son dört yılın da altında bir düzeyde idi. Öyle ki şirketlerin gelecek beklentisi, ekim ayında da azalmıştı.

Daha önce İtalya Hazine Yöneticisi olan Lorenzo Codogno, Şimdi Londra’da Makro Ekonomi danışmanı ve de onun değerlendirmesine göre İtalya giderek yavaşlayacak, ekonomi de daha da küçülecek. İtalya’nın büyüme oranı, zaten euro ülkeleri arasında en düşük olandı. Ama şimdi, bir de hükümet ile Avrupa Birliği arasında kavga başladı. Roma’da işbaşına gelen yeni hükümetle Avrupa Birliği yöneticileri anlaşamıyorlar. Hükümeti kuran “5 Star” adlı Parti ekibiyle “Nativist Lig” adlı diğer ortak Parti ekibi, vatandaşlara verdikleri refah desteğini artırmak ve de emeklilik ödemelerini de yükseltmek yolunda gitmek istiyorlar. Çünkü yakında seçim var. Ancak Avrupa Birliği yöneticileri ise, İtalya’nın bütçe açığını azaltması gerektiğini ısrarla söylüyor ve talep ediyorlar. Şu anda İtalya’nın kamu açığı GSYİH oranı olarak yüzde 130 düzeyinde. Yunanistan ekonomisi bir yana bırakılırsa, İtalya tüm Avrupa Birliği'nin en yüksek bütçe açığı oranına sahip.

Bu nedenle de İtalyan şirketlerinin ve de hane halkının kredileri giderek pahalı hale gelmekte ve de krediler de azalmakta. Zaten Avrupa Merkez Bankası da bu durumu gündeme getiriyor. Yani hükümet temsilcilerinin ekonomiyi büyültmek ve böylece da çok oy almak arzusu zaten gerçekleşemeyecek. Her ayda ortalama 2000 kadar kişi ilaveten işsiz olmakta. Toplam euro bölgesi işsizlik oranı şu anda yüzde 8.1. Ama İtalya’nın işsizlik oranı yükselmese idi, Avrupa’nın toplam işsizlik oranı daha da azalmaya devam edecekti. İtalya nedeniyle işsizlik azalamıyor, tersine artıyor. Bu nedenle Avrupa Birliği yöneticileri İtalya’nın seçmenlere kıyak olsun ve oy versinler diye yükseltmek istediği bütçe açığını, büyütemeyeceğini bildiriyorlar. Bakalım önümüzdeki günlerde İtalya’da neler olacak?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak