• $9,5274
  • €11,0921
  • 547.484
  • 1455.42
13 Ağustos 2014 Çarşamba

İtalyan ekonomisi artık tekliyor!

Geçtiğimiz hafta İtalya beklenmedik şekilde, yani 2014 yılının ikinci çeyreğinde pozitif reel büyüme sergilemesi beklenirken, 2008 yılından bu yana üçüncü defa resesyona girdiğini açıkladı.

İtalya 2014 yılında ilk çeyrekte, çeyrekten çeyreğe yüzde 0.1 daralmıştı. 2014 yılı ikinci çeyreğinde de, çeyrekten çeyreğe yüzde 0.2 daralınca resesyona düşmüş oldu. Ekonominin genel kurallarına göre iki çeyrek peş peşe daralma yaşayan bir ekonomi resesyona girmiş oluyor.
İtalya daha önce iki yıl süren bir resesyon dönemi yaşamış ve 2013 yılının son çeyreğinde positive reel büyüme yaşayarak resesyondan çıkmıştı.

Başbakan Renzi hâlâ umutlu

Resesyona düşmek ekonominin yavaşlaması nedeniyle daha az vergi toplanmasına yol açıyor. Bu da genelde Merkezi Hükümet bütçesinde daha büyük bir açık verilmesine neden oluyor.
Hatırlanırsa Avrupa Birliği 2014 yılının bütününde üye ülkelerin bütçelerinin GSYİH oranı olarak yüzde 3 düzeyine inmesini zorlamakta idi. Yapılan araştırmalara göre İtalya’nın, bütçe açığını yüzde 3 büyüklüğünde tutmak için, kamu harcamalarını 1.2 ila 3.2 milyar euro arasında azaltması gerekiyor. Bu da ekonomistler arasında kavga konusu oluyor. Çünkü bir kısım iktisatçılar kamu açığının artmasının iç talebi artırarak büyümeyi desteklediğini söylerken, bir diğer kısım iktisatçı da bütçe açığının risk algılamasını artırarak dış âlem değerlendirmelerinde ekonomiyi kötü duruma getirdiğini vurguluyorlar.
Hatırlanırsa Başbakan Matteo Renzi 2014 Şubat ayında pek beklenmedik şekilde mührü eline geçirmişti. Ayrıca Renzi’nin demokratik orta sol partisi mayıs ayındaki Avrupa seçimlerinde de oldukça büyük bir zafer kazanmıştı.
Renzi ikinci çeyrekte küçük de olsa bir resesyon yaşadıklarını kabul etmekle beraber, resesyonun yıl sonunda yüzde 3 bütçe hedefini tutturmalarına mani olmayacağını, bu yıl bütçe açığının GSYİH oranı olarak yüzde 3 değerinin biraz altında yüzde 2.9 olacağını ısrarla vurgulamakta.

Yabancı yatırımcıya açacak

Renzi yılın ikinci yarısında daha iyi büyüme sayıları gerçekleşeceğini ve resesyondan çıkılacağını da ısrarla söylemekte. İtalya yeniden itibar kazanmak zorunda diyor.
Renzi bu arada İtalyan medyasından da, yaptığı siyasi reform girişimi nedeniyle methiyeler almakta. Renzi ülkenin senato yapısında reform konusunu işgücü sektöründe reformdan ve de vergi değişikliklerinden daha önemli gördüğünden, senato ile ilişkili reform yasalarını en önce gündeme getirmişti.
Diğer taraftan ulusal havayolları Alitalia Emirates kökenli Etihad havayolu tarafından kısmen satın alınırken, İtalya’yı daha fazla oranda yabancı yatırımcılara açacaklarını da vurgulamakta. Vergileri azaltmak için bu özelleştirmeleri yapmakta ve yabancı sermayeyi de davet etmekte ısrarcı olacaklarını da söylüyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu