• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
7 Mart 2018 Çarşamba

İtalya ortanın sağına dönüyor

Ülkesinin beş yıl sonraki ilk seçiminde İtalya, Angela Merkel’in Almanya’da ve de Emmanuel Macron’un Fransa’da yaptıklarını yapamadı. Galiba, Avrupa Birliği'ni bu sefer bir arada tutamadı veya tutmaya çalışmadı.

Pazar günü yapılan seçimde daha çok oy alan partiler, Avrupa Birliği'ne artık güvenmeyen ve de Brüksel’in, İtalyanlara köle muamelesi yaptığını düşünenler, İtalya’yı Avrupa’nın önüne koyanlar, seçimde daha çok oy aldı.

Zaten Rusya ve Çin, Avrupa Birliği'ni yıkmak hedefini taşımakta idiler, şimdi İtalya da Avrupa aleyhine oy verdi denilebilir. Oyların çoğunu alan aşırı sağ ve popülistler de bölünmüş olduğu için kolay kolay hükümet de kurulamayacak, hükümet kurmak için birleşme aranması epey zaman gerektirecek.

Yani popülist Beş Yıldız Partisi hükümette olmadan kimse kolay kolay hükümet kuramayacak. Tabii cevap verilmesi gereken konu hangi partinin, Beş Yıldız ile hükümet kurmayı istediği. Seçimde Matteo Salvini tarafından yönetilen ve sık sık göçmenlere hakaret eden kuzey kökenli parti de, mümkün adaylardan biri. Salvini’nin partisi yüzde 18 oy almış.

Salvini’nin oyu yüksek, çünkü eski Başbakan Silvio Berlusconi tayfası ise sadece yüzde 14 kadar oy alabildi. Berlusconi zaten mahkemelik olduğundan seçilemeyecekti, ancak partisi seçilebilirdi, ama parti de pek oy alamadı. Yani Alessandro Di Battista’nın Beş Yıldız Partisi, Giorgia Meloni’nin İtalyan Biraderleri Partisi ve de aşırı sağ Lig Partisi adlı parti İtalya’da negatif ve AB karşıtı bir durum yarattı.

Ortanın solu Demokratik Parti ise ulusal seçimlerde bugüne kadar İtalya’da aldığı en düşük oyu aldı. Lider olan ve daha önce Başbakan olan Matteo Renzi ise Berlusconi’nin ortanın sağı partisi Forza İtalia ile birleşse bile, hükümeti kuramaz. Çünkü oyları yeterli değil.

Ama önde görülen Meloni, Salvini ve de Meloni başlangıçta beraber hareket etmeyi düşünmüşlerdi ama onların toplam oyları da yüzde 40 üstüne çıkamadı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde İtalya’nın lider adayı Beş Yıldız Partisi oldu.

Oyları bir kere daha yazımıza alırsak, Beş Yıldız yüzde 32.7 puan, PD (Salvini’nin Demokrat Partisi) 18.7 puan, Kuzey Ligi Partisi 17.4 puan ve Forza İtalia ise 14 puan aldı.

Bakalım ne tür bir hükümet, ne kadar zamanda ortaya çıkabilecek. Ama ortanın sağının önde olduğu kesin.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...