• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
3 Ekim 2014 Cuma

İtalya çok zorda!

Avrupa’da işler giderek zorlaşıyor. Ve en çok sorunlu ekonomi de Avrupa’nın Almanya ve Fransa’dan sonra en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalyan ekonomisi.
2014 yılının ikinci çeyreğinde Euro Bölgesi sadece yüzde 0.2 büyümüş, Almanya ise yüzde 0.6 daralmıştı. İtalya ise yüzde 0.8 daralma sergilemişti. Eylül ayı bitti ve Euro Bölgesi’nin yıllık enflasyonunun eylül ayında sadece 0.3 olduğu açıklandı. Almanya’da yıllık enflasyon ise yüzde 0.8 idi. Ancak İtalya’da enflasyon düştü ve yıllık eksi yüzde 0.2 oldu. Yani İtalya’da tüketici fiyatları yıllık bazda düştü.

Ucuz krediye talep yok

Hem durgunluk hem de fiyatların düşmesi ise Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa ekonomilerini ayağa kaldırmak için ek bir şeyler yapması gerektiğini vurguluyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın ABD ve İngiltere’de ülkeleri ayağa kaldıran para politikalarını uygulamasının Avrupa’da pek sonuç vermeyebileceği de konuşuluyor.
Çünkü Avrupa genelinde ve İtalya’da yatırımcılar yatırım yapmaya niyetli değiller, kötümserler! Bu nedenle de banka kredilerine talep yok, çünkü yatırımcıların geleceğe dönük beklentileri şu anda en düşük düzeyde. Bu yazının yazıldığı perşembe günü Avrupa Merkez Bankası bir kere daha toplanıyor ve ne tür reform ve politika alternatifleri olduğunu, ne tür bir program uygulanabileceğini tartışacak. Çünkü eylül ayında faizleri iyice düşürmüştü ve gene de bir kıpırdanma ortaya çıkmamıştı.

Bu da 'kayıp yirmi yıl'

IMF verilerine göre İtalya’nın GSYİH sayısı enflasyona göre düzeltildiği zaman 2000 ile 2013 yılları arasında sıfır büyüme yaşamıştı. Aynı zaman diliminde ise ABD ekonomisi yüzde 25 büyümüştü.
İtalya 2008 yılından bu yana üç defa resesyon yaşamış bulunuyor. İtalyan hükümetinin resmi sayılarına ve beklentilerine göre İtalyan ekonomisi bu yıl da yüzde 0.3 daralacak. Ancak 2015 yılında yüzde 0.6 büyümeye geri dönmesi mümkün olabilir diye de düşünülüyor. Yani Japonya bir on yıllık dönemi ziyan etti deniyor ama İtalya’nın iki tane on yıllık dönemi ziyan ettiğini pek konuşmuyoruz.

Pozitif gelişme yok

2012 yılında kamu borç senetlerinin satın alınacağı şeklinde bir programın sadece konuşulması bile İtalya’da 10 yıllık faizleri yüzde 6.5 düzeyinden bugünkü yüzde 2.4 düzeyine düşürmüştü. Bu tür bir gelişme örneğin ABD’de önemli etki yaratır ve konut ipotek anlaşmaları yeniden düzenlenerek konut kredilerinin maliyeti azaltılır ve vatandaşların eline tüketime harcayabilecekleri bir miktar fon bile geçmiş olur, iç talep canlanırdı. Şirketler de düşük finansman maliyeti nedeniyle yatırım için kıpırdanırlardı. Ama İtalya o kadar kötümser ki, kimse kılını kıpırdatmıyor!
Almanlar itirazı bırakıp kamu senetlerinin piyasadan alınması yolu ile parasal genişlemeye izin verseler de para politikası pek etki üretmeyecek gibi duruyor. Maliye politikası önlemleri, yani kamuda vergi ve harcamalar yolu ile talebi arttırmak yaklaşımı da kötümserliği çözemiyor gibi. İtalya ne olacak konusunda henüz pozitif bir gelişme yok!

<p>Yumenoshima Okçuluk Alanı'nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff H

Altın çocuk Mete Gazoz

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı