• $13,5355
  • €15,3407
  • 769.976
  • 1809.65
17 Mayıs 2014 Cumartesi

İşsizlik yeniden hesaplandı

Betam yani Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi TÜİK’in Şubat 2014 istihdam ve işsizlik verilerini yayımlamasından sonra aşağıda aktaracağımız gibi TÜİK’in yaptığı değişiklikleri ve Şubat 2014 tarım dışı işsizlik ve istihdam verilerini her zaman olduğu gibi yayınladı. Dr.Seyfetttin Gürsel, Dr.Gökçe Uysal ve araştırmacı Ayşenur Acar tarafından yayınlanan analizleri aşağıya alıyoruz.

TÜİK istatistiki değişim adımları attı!

Araştırmacılara göre TÜİK Şubat 2014 döneminden itibaren işgücü piyasasını takip etmek için kullandığımız istatistiklerin hesaplanmasında önemli değişikliklere gitmiştir. Bu değişiklikler işgücü piyasası istatistiklerini Avrupa Birliği İstatistik Ofisi standartlarına yükseltmektedir. Bu bağlamda yapılanlar beş ana başlıkta toplanmıştır: (i) Hanehalkı İşgücü Anketi'nin referans haftasının yılın her haftasını yansıtacak şekilde değiştirilmesi (ii) buna bağlı olarak örnekleme tasarımının değiştirilmesi (iii) yeni idari bölünüşün temel alınmasıyla beraber kent/kır dağılımının değişmesi (iv) 2013 yılı nüfus projeksiyonlarının kullanılması (v) iş arama süresinin üç aydan bir aya düşürülmesi. Bu değişiklikler doğrultusunda işgücü istatistiklerinde kırılmalar gözlemlenmektedir. Bu durum özellikle sektörel istihdam verilerinde büyük boyutlara ulaşmaktadır. Yeni ölçümlerin oturmasının zaman alacağı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla işgücü piyasasının kısa dönemli yorumları dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir.

İşgücünde sıra dışı hareket

TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre Şubat 2014döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü1 milyon 324 bin (yüzde 6,2), tarım dışı istihdam ise 1 milyon 57 bin kişi (yüzde 5,6) artmıştır, tarım dışı işsiz sayısı yıllık 124 bin azalmıştır. Tarım dışındaki işgücü artışı son yıllarda gözlemlenen en yüksek artıştır. Keza tarım dışı istihdam artışı da bir milyonun üzerine çıkmıştır.

Tarım dışı işsizlik 0,1 puan düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre şubat döneminde ocak dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü293 bin artarak 22 milyon 784 bin olmuştur. Tarım dışı istihdam ise 283 binlik bir artışla 20 milyon 278bine ulaşmıştır. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 10 bin kişi artmış,tarım dışı işsizlik oranı Şubat 2014 döneminde yüzde 11,1'den yüzde 11,0 seviyesine gerilemiştir.

Sanayide kuvvetli istihdam artışı

Mevsimsellikten arındırılmış sektörel veriler, Şubat 2014 döneminde sanayide istihdamın 127 bin kişi arttığını göstermektedir. Son iki senedir artış eğiliminde olan hizmetler istihdamı bu dönemde de 69 bin arttığı görülüyor. Keza, son 3 dönemdir istihdam artışları görülen inşaat sektöründe de bu dönemde 86 binlik bir atış kaydedilmiştir. Öte yandan, tarım istihdamında Ocak 2014 dönemi için 347 bin ve Şubat 2014 dönemi için 135 binlik artışlar görülmektedir. TÜİK yaptığı açıklamada kent/kır tanımının değişmesinin özellikle kırsal bölgelerdeki sektörel istihdamda büyük değişikliklere sebep olduğunu belirtmektedir.

Yakın gelecekte işsizlik sıçrayabilir

Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verilerini kullanarak yapılan hesapların son iki dönemdir tarım dışı işsizliğin yönünü doğru tahmin ettiği görülmektedir. Kariyer.net'in verileri tarım dışı işsizlik oranının önümüzdeki mart döneminde az da olsa artabileceğine işaret etmektedir.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor