• $15,9566
  • €17,0318
  • 949.106
  • 2380.9
20 Ekim 2011 Perşembe

İşsizlik temmuz döneminde geriledi

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'BETAM' araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar Temmuz ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerini analiz etti. TÜİK tarafından açıklanan Temmuz 2011 dönemi verilerine göre tarım dışı işsizlik yüzde 11,8 seviyesine gerilemiştir. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise haziran döneminde yüzde 13,2'den temmuz döneminde yüzde 12,8 seviyesine gerilemiştir.
Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işgücünün geçen döneme kıyasla düşmüş, tarım dışı istihdamın ise artmış olması, tarım dışı işsiz sayısını aşağı çekmiştir. Bu dönemde sanayide istihdam azalırken hizmet ve tarım sektörlerinde istihdam artışları kaydedilmiştir.
Tarım dışı işgücünde güçlü artış...
TÜİK'in 17 Ekim'de açıkladığı işgücü verilerine göre temmuz döneminde (haziran - temmuz- ağustos) tarım dışı istihdam 18 milyon 248 bin seviyesinde bulunuyor. Ham işgücü verilerine bakıldığında temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 789 bin (yüzde 4), tarım dışı istihdam 1 milyon 54 bin kişi (yüzde 6,1) artmış, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 13,6'dan yüzde 11,8 seviyesine gerilemiştir. Haziran dönemine kıyasla tarım dışı işgücündeki yıllık artışın yavaşlamış olması, buna karşın tarım dışı istihdam artışının benzer seviyelerde olması tarım dışı işsiz sayısını 2 milyon 441 bin seviyesine çekmiştir.
Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik yatay seyrediyor
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre temmuz döneminde haziran dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 37 bin azalarak 20 milyon 623 bin seviyesine gerilemiştir. Buna karşın tarım dışı istihdam 49 bin artarak 17 milyon 986 bin olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 87 bin azalmış, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 13,2'den 12,8 seviyesine gerilmiştir. Böylece tarım dışı işsizlik oranı kriz öncesi dönem seviyesine inmiştir.
Kariyer.net verilerinde tarım dışı işsizlik ağustosta düşebilir
Kariyer.net tarafından açıklanan aylık açık ilan başına yapılan başvuru sayısında Ağustos ve Eylül ayları için düşüş gözlemlenmektedir. Gelecek ay açıklanacak olan ağustos dönemi işgücü piyasası verilerinin temmuz, ağustos ve eylül aylarının ortalamasından oluşacağını göz önünde bulundurarak mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ağustos döneminde düşmeye devam edeceğini düşünüyoruz.
Temmuzda sanayi istihdamında düşüş devam ediyor
Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre Temmuz 2011 döneminde istihdam hizmetler sektöründe 25 bin artmış, inşaat sektöründe ise yatay seyretmiştir Diğer taraftan sanayi sektöründe 19 binlik bir istihdam kaybı yaşanmıştır. Sanayi üretim endeksinin temmuz ayında artmasına rağmen ağustos ayında tekrar düşmesine paralel olarak sanayi istihdamı temmuz döneminde (haziran, temmuz ve ağustos) azalmıştır. Mevsim etkilerinden arındırılmış serilerde haziran ve temmuz dönemlerinde tarım istihdamının sırasıyla 31 bin ve 36 bin arttığı görülmektedir. Bununla birlikte nisan ve mayıs aylarında toplam 108 binlik azalış dikkate alındığında tarım istihdamının yönünde belirsizliğin devam ettiğini söyleyebiliriz.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor