• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Nisan 2013 Çarşamba

İşsizlik hâlâ yatay!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal araştırmalar Merkezi "Betam" araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve araştırmacı Ayşenur Acar her dönemde olduğu gibi bu ayda da istihdam ve işsizlik verilerini hem mevsimlik düzeltme sonrası hem de sadece tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerine bakarak analiz etmekteler. Çünkü tarım istihdamı verileri çok oynak. 
İstihdam verilerinde mevsimlik düzeltme yapılmadığı takdirde ve hem tarım hem de tarım dışı işsizliğe bakıldığında ortaya yanlış değerlendirmeler çıkabiliyor. Bazı medya yoruncuları bu istatistiki tuzağa düşebiliyorlar.       
Aşağıda araştırmacıların araştırma raporunun özetini aktarıyoruz. 


Özetle araştırma, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü piyasası verileri işsizliğin yatay seyrinin devam ettiğini gösteriyor. Tarım dışı işsizlik Ocak 2013 döneminde yüzde 11,8'de duruyor. Son iki dönemdir sanayi istihdamındaki artışlar işsizliğin artmasını engelliyor. Hizmetlerdeki istihdam artışı ise durmuş gibi görünüyor. Şubat ayında sanayi üretim endeksinin artmış olması ve Kariyer.net verileriyle yapılan analiz Şubat 2013 döneminde tarım dışı işsizliğin az da olsa düşebileceğine işaret ediyor.
TÜİK'in açıkladığı işgücü verilerine göre Ocak 2013 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 1 milyon 152 bin (yüzde 5,6), tarım dışı istihdam 900 bin kişi (yüzde 5) artmış, tarım dışı işsiz sayısı 252 bin artarak 2 milyon 808 bine ulaşmıştır.
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre ocak döneminde aralık dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 42 bin artarak 21 milyon 866 bine yükseldi. Tarım dışı istihdam ise 38 binlik bir artışla 19 milyon 286 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 4 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,8 seviyesinde kalmıştır. 
Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verileri  Şubat 2013 döneminde tarım dışı işsizliğin düşebileceğine işaret ediyor. Sanayi üretim endeksinde Ocak ve Şubat 2013'te gözlemlenen artışlar bu beklentiyle uyumlu. Kariyernet istatistikleri mart ayına, TÜİK istatistikleri ise ocak dönemine (Aralık, ocak, şubat ortalaması) ait olduğu için Kariyernet verileri önceden öngörü yapmaya izin veriyor.  
Mevsimlik düzeltme yapılmadığı ve tarım dahil işsizliğe bakıldığı zaman ise Aralık 2012 işsizlik oranı 10.2 ve ocak işsizlik sayısı 10.6 çıkmakta. Ama bu doğru bir yaklaşım değil!
Tarım dahil edildikten sonra genel işsizliğe bakılırsa da o da Ocak 2013 döneminde yüzde 9.4 olarak sabit duruyor, değişmemiş.    

 

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!