• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
16 Ekim 2014 Perşembe

İşsizlik birkaç aydır artıyor

TUİK İşsizlik verilerini üç ayın ortalaması olarak açıklar . Yani temmuz verisi demek, haziran, temmuz ve ağustos ayları ortalaması demek. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “Betam”, hem mevsim ve takvim düzeltmesi yapılmış verileri kullanır, hem de daha az dalgalanır ve güvenilir olduğu için, tarım dışı işsizliği izler. Bu ay da Dr.Seyfettin Gürsel ve Ayşenur Acar tarım dışı işsizliği izlediler.
Özet olarak bakılırsa , temmuz genel işsizliği yüzde 9.8 oldu. Bu 2 milyon 867 bin kişi demek. Tarım dışı işsizlik oranı ise tahminlerden fazla yükseldi, yüzde 12 olarak gerçekleşti. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik, Temmuz 2014 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,5 yüzde puan artarak yüzde 12,5 seviyesine yükselmedi. Tarım dışı işgücündeki kuvvetli artışı tarım dışı istihdamdaki sınırlı artış dengeleyememiş ve tarım dışı işsizlik artmış bulunuyor.
Sektörel veriler, inşaat istihdamında bir durgunlaşma olduğunu göstermekte. Sanayi istihdamındaki kayıplar, hizmetler istihdamındaki artışlarla dengelemiş. Kariyer.net verilerini kullanarak yapılan tahmin modelinin sonucuna göre tarım dışı işsizliğin bir sonraki Ağustos 2014 döneminde de artmaya devam edeceği görünüyor.

BÜYÜMEYE GÖRE AZALABİLİR

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre temmuz dönemi daha önceki Haziran dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü sayısı 133 bin artarak 23 milyon 279 bin olmuştur. Tarım dışı istihdam artışı ise bin kişiyle sınırlı kalarak 20 milyon 369 bin olmuştur. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 132 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı Temmuz 2014 döneminde Haziran 2014 dönemine kıyasla 0,5 yüzde puan artarak yüzde 12,5 seviyesine ulaşmıştır. Ocak 2011'den beri 10-11 yüzde aralığında seyreden ve Haziran 2014 döneminde ilk defa yüzde 12 seviyesine çıkan işsizlik oranının bu dönemde de kuvvetli bir artış göstererek yüzde 12,5 seviyesine çıkması işgücü piyasası açısından endişe verici bir gelişmedir. Düşük büyümenin işsizliği belirgin ölçüde arttırmaya başladığı görülmektedir.
Betam'ın Kariyer.net verilerini kullanarak hazırladığı tahmin modeli haziran ve temmuz döneminde işsizliğin artacağını tahmin etmişti. Beklentimize paralel olarak her iki dönemde de işsizlikte yüksek artışlar meydana geldi. Tahmin modelinde kullanılan Kariyer.net'in verilerinden ilan başına başvuru sayısı, ocak ayından itibaren artış trendine girmiş ve seri temmuz ve ağustos aylarında da artmaya devam ederken, eylül döneminde azalma göstermektedir. Ancak, ağustos ayına ait işsizlik oranı üç aylık ortalamadan oluştuğu için, işsizlik oranının, yaptığımız tahmin modeline dayanarak, Ağustos 2014 döneminde de artacağını tahmin ediyoruz. İşsizlik, ağustos sonrası büyüme gidişatına bağlı olarak azalabilir!

Mevsim Etkilerinden Arındırılmış Tarım Dışı İşsizlik Oranı (Temmuz 2014 ) ve İlan Başına Başvuru

<p>Başkan Erdoğan, 'Bizi çok çok çok duygulandırdın. Tarihi bir başarı aldın, seni gönülden tebrik e

Başkan Erdoğan, olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz'u tebrik etti

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı

İstanbul'da mesire alanları ve tabiat parklarında piknik ve spor yapılabilecek