• $9,2512
  • €10,8018
  • 530.655
  • 1432.8
17 Ağustos 2014 Pazar

İşsizlik artıyor!

“Betam” veya Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel , araştırmacı Mine Durmaz ve Melike Kökkızıl mayıs ayı dönemi işsizlik ve istihdam verilerinin özetini yayınladı. Betam verileri “mevsim etkilerinden arındırılmış” olarak kullanmakta ve daha güvenilir olan “tarım dışı” gelişmeleri detaylandırmakta. Ayrıca mayıs dönemi demek, “Nisan, Mayıs ve Haziran” aylarının ortalaması alınıyor demek.

Özet bir ifade ile ve mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre, tarım dışı işsizlik, Mayıs 2014 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,4 yüzde puan artarak yüzde 11,5 seviyesine ulaşmıştır. Bu dönemde tarım dışı istihdam 11 bin düşerken tarım dışı işgücünde 91 bin kişilik bir artış görüldü. İnşaat ve sanayi istihdamı sırasıyla 45 bin ve 9 bin kişi azalırken hizmet istihdamı 41 bin kişi arttı. Nisan-Mayıs-Haziran dönemini kapsayan mayıs verisi ikinci çeyrekte büyümedeki yavaşlamaya paralel olarak işsizliğin arttığını gösteriyor. Kariyer.net verileri işsizliğin Haziran 2014 döneminde de artmaya devam edeceğini gösteriyor.

İstihdamda düşüş dikkat çekiyor

TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre Mayıs 2014 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 1 milyon 267 bin (yüzde 5,8), tarım dışı istihdam ise 978 bin kişi (yüzde 5) artmıştır, tarım dışı işsiz sayısı ise yıllık 289 bin artmıştır. Yıllık değişimler Şubat 2014 döneminde yapılan revizyondan etkilenmektedir ancak yine de bir önceki döneme kıyasla yıllık istihdam artışlarındaki gerileme dikkat çekiyor.

Tarım dışında yüksek artış var

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre mayıs döneminde nisan dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 91 bin artarak 23 milyon 49 bin olmuştur. Tarım dışı istihdam ise 11 binlik bir azalışla 20 milyon 398 bine ulaşmıştır. Böylelikle tarım dışı işsiz sayısı 102 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı Mayıs 2014 döneminde Nisan 2014 dönemine kıyasla 0,4 yüzde puan artarak yüzde 11,5 seviyesine ulaşmıştır.

Haziranda artmaya devam edecek

Betam araştırmacılarından Barış Soybilgen'in Kariyer.net verilerine dayanan tahmin modeli Mayıs döneminde işsizliğin artacağını önceden tahmin etmişti. Beklentilere paralel olarak mayıs ayında işsizlikte büyük bir artış meydana geldi. Tahmin modelinde ocak ayından itibaren artış trendine giren seri, önümüzdeki Haziran 2014 dönemi için de artışa işaret etmektedir. Ayrıca Betam tahminleri ve ekonomik göstergeler ikinci çeyrekte büyümenin de ilk çeyreğe kıyasla önemli ölçüde yavaşladığını göstermektedir.
Tarım Dışı İşsizlik Oranı ve Kariyer.net İlan Başına Başvuru Sayısı

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor