• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
24 Mart 2013 Pazar

İsrail'den özür var ama...

İsrail-Filistin barışı  konusunda son beş yılda Obama ile ters düşen Netanyahu için bu gezi barış  getirecekti, çünkü İsrail Başbakanı da ABD seçiminde Cumhuriyetçi aday Romney'i desteklemişti .
İsrail'de kabine Obama'nın ziyaretinden bir hafta önce kuruldu. Sağcı Lieberman'ın Yisrael Beitenu partisi ile ittifak yapan Netanyahu'nun Likud'u, 31 milletvekili seçtirebilmişti. Evvelki seçimde ikisinin toplamı 42 idi. Seçim sonucunda sağ ve sol partiler arasında denge oluşmuş, iki kanat da 60 milletvekili çıkarmışlardı. En büyük sürpriz ise eski televizyon habercisi olan Jair Rapid'in Yash Atid Partisi'nin 19 milletvekili ile ikinci büyük olmasıydı. Netanyahu orta sağ partiler ile bir koalisyon hükümeti kurdu. Likud-Beitenu, Rapid'in Yash Atid Partisi, eski Dışişleri Bakanı T.Livni'nin Hatnua Partisi ve yeni yerleşimcilerin partisi Habayit Yehudi toplam 68 milletvekili ile rahatça dörtlü koalisyon oluşturdu.
EKONOMİ İLK SIRALARDA
Dışişleri Bakanlığı'nı Netanyahu aldı, Maliye ve Eğitim Yesh Atid'e, Adalet Bakanlığı da Tzipi Livni'ye verildi. Askerî istihbaratın eski Başkanı Moshe Yaalon'un Savunma Bakanı olması en ilginç atama idi. Yeni hükümet programındaki en önemli iki değişiklikten bir tanesi Ortodoks Yahudilerin askerlik görevi yapma zorunluluğunun getirileceği idi. Diğer önemli konu ise ekonomiydi. İsrail, borçlanma, sübvansiyon ve yüksek harcamadan kaçınan bir ekonomi politikası izleyerek enflasyon ve işsizliği alt seviyelerde tutmuş ve yüksek bir büyümeye erişmişse de, fiyatlar gelirlere göre yüksek idi. Maliye Bakanlığı'nı üstlenen Jair Rapid bu sorunu çözme gayreti içinde olacaktı. Milliyetçi Hebayit Yehudi Partisi ile yapılan koalisyon anlaşmasının temelinde ise İsrail'in anayasası olan Temel Yasa'ya "İsrail Yahudi halkının millî devletidir" ibaresinin eklenmesi vardı ve nüfusun % 20'si Arap olan İsrail'de tartışmalara kesin gözle bakılmakta.
Obama'nın İsrail ziyareti zor ortamda gerçekleşti. Ana konular İran'ın nükleer bir bombaya sahip olması ve Suriye'de Esad rejiminin kimyasal silah kullanma olasılığı idi. Suriye'nin kimyasal silah kullanması halinde ise her iki taraf da askerî müdahale istiyordu. 

OBAMA DOĞRU BULMADI
Obama, Filistin ile barış görüşmelerinin devamını öngörmekte. İsrail'in Batı Şeria ve Necef'de yeni yerleşimi teşvik politikasını doğru bulmamakta, ama bu durumun barış görüşmelerinin durdurulmasına engel olmaması gerektiği vurguluyordu. Ziyaretin can alıcı noktası  Obama'nın birkaç defa tekrarladığı gibi ABD'nin İsrail'in ebedî dostu ve müttefiki olması idi. Tel-Aviv havameydanında "ebedî" kelimesinin İbranicesi olan "lanetzach" kelimesini kullandı. 
Obama'nın, Kudüs'te "Barış, en yüksek duvardan daha fazla güvenlik sağlar" cümlesinin gereğini,  Türkiye ile İsrail arasındaki Mavi Marmara anlaşmazlığını çözmek için, İsrail'in özür dilemesini ve tazminat ödeme kararını sağlayarak yapıyordu. Böylece Orta Doğu'da ABD'nin iki önemli müttefiki arasındaki buzlar erimeye başlamış oldu. Şimdi ABD, yeni politikaları gereği rahatça Uzak Doğu'ya yoğunlaşabilecekti. 
Ama İsrail bu koalisyonla kolay kolay değişmez tezi de kuvvetli!

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti