• $32,603
  • €35,0224
  • 2423.68
  • 9722.09
9 Ekim 2018 Salı

İspanya’nın yeni başkanı Sanchez’in işi çok zor

İspanya’da Pedro Sanchez, yeni başbakan olarak seçildikten birkaç saat sonra Katalonya krizi ve Katalanların bağımsızlık talebiyle derhal karşı karşıya kaldı. Cumartesi günü, zaten bağımsızlık isteyen Katalanlar da çoğunluk oldukları bölgede hükümet kurdular. Yeni Katalan lideri Quim Torra’nın ilk sözü İspanya’dan bağımsızlık için, baskı yapacakları konusu oldu. Yeni Katalanya Hükümeti yönetim için yemin ederken de, kapının dışında, İspanya’dan ayrılmanın peşindeki Katalanlar ‘Özgürlük!’ diye bağırıyorlardı.

Halbuki bir evvelki yıl Katalanların bağımsız ülke kurma talebi İspanya’nın demokrasiye geri döndüğü 1978’den bu yana en önemli sorunlu dönemi olmuştu. Katalanya bağımsızlık ilan ederken, geçen yılki İspanya Hükümeti, Katalonya’yı serbet bırakmamış, bağımsız hükümet olma arzusunu temsil edenleri şiddetle cezalandırmıştı. Bir evvelki yılın başkanı Rajoy, Katalanları bağımsız yapmayacağını çok sert bir şekilde gündeme getirmiş, birçok kişi de, ya ülke dışına kaçmış veya hapsedilmişti. Ama geçen yılki sert yaklaşımı Bay Rajoy’a bu yılki seçimde büyük sorun yaratmış ve Rajoy ve partisi geçen hafta 350 kişilik İspanya Parlamentosu’nda sadece 84 koltuk alabilmiş ve de Pedro Sanchez tarafından da yeni ve farklı bir azınlık hükümet kurulmuştu.

Katalanlarla yeni başkan Sanchez’in arası gerçekte pek kötü değildi. Fakat analistler, Katalanların bağımsız ülke olabilmesi sandıkları kadar kolay da değil de diyorlardı. Yeni başkan Pedro Sanchez, sürekli olarak Katalanların İspanya’dan bağımsızlığı konusunda konuşması için ısrar karşısında da kalıyordu. Ancak başkan Sanchez de Katalanların kendisine hakeret eder şeyler söylemelerini ve yazdırmalarını da kabul edemiyordu. Fakat başkan Sanchez de çoğunluk hükümeti olabilmek için de Katalanların oylarını da almaya mecburdu.

Sanchez, Katalanlara yumuşak davranmak zorundaydı ama fazla destek de vermemek mecburiyetindeydi. Yeni hükümet döneminde Katalanların bağımsız ülke talebi ne olacak, destek alacak mı, hiç de belli değil. Bay Sanchez’in en büyük rakibi de Katalanlara hiç iyimser bakmayan, liberal ama Katalanya aleyhtarı, Albert Rivera’nın partisi Ciudadanous Partisi.

Sanchez, “Görüşmeler anayasa kavramına uygun olarak yapılmalı!” diyerek sorunları uzun süre kavgasız tartışmaya bırakmak niyetinde ve de zorunda olduklarını gündeme getiriyor.

<p>Ukrayna Acil Durumlar servisi tarafıından yapılan açıklamaya göre Rus ordusunun Odessa'ya füzeler

Rus ordusu Odessa'ya saldırdı

Atalarını andılar... Anzak Koyu'nda geleneksel ''Şafak Ayini''

Kaçıran pişman oluyor: 100.000 TL ile 250.000 TL arası! İşte ikinci el araba modelleri…

Uçan araba 'AirCar' ilk yolculu uçuşunu tamamladı