• $8,3641
  • €9,9588
  • 485.954
  • 1403.03
4 Haziran 2018 Pazartesi

İspanya Parlamento Meclisi, Başbakan'ı kovdu!

Cuma günü İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, muhafazakar partisi bir skandal nedeniyle güven oyu alamadığı için görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Böylece Avrupa’nın en uzun süre görev yapmış olan Başkanı görevden çıkarken, muhalif Sosyalist Partinin lideri Pedro Sanchez, Başbakan olarak seçildi. Ancak parlamentoda 350 iskemle var ama Sosyalistlerin de mecliste sadece 84 iskemleleri bulunuyor. Yani Sanchez’in liderliği, kısa bir süre işbaşında kalabilir.

Bu değişiklik durumu Güney Avrupa’da siyasetin belirsizliğini gösteriyor, ve İtalya’nın durumu da bu duruma benziyor. İtalya’daki gelişmeler de finansal piyasaları kargaşaya sokmuş ve de iki partili yeni Hükümet kurulmasına yol açmıştı.

Aslında İspanya'daki durum İtalyadaki popülist durumdan oldukça da farklı. İspanya'da hükümetteki Parti, İtalya'daki durumdan farklı olarak uzun zaman süren bir skandalın kurbanı oldu.

Ama her şeye rağmen görevden çıkmaya mecbur kalan Rajoy, görevden çıkarılmasından kısa bir süre önce ise, “İspanyayı iş başına geldiğim zamandan çok daha iyi bir durumda bırakıyorum” diyordu. “İnşallah benden sonra gelenler de ayni şekilde ayrılırlar!” diyerek konuşmasını bitiriyordu.

Rajoy son iki yıl azınlık partisi olarak çalışmıştı ve de İspanya’nın dördüncü Partisi Ciudadanos’un desteği ile görevde kalmıştı. Ve aslında beraberce çalışmalarının temel hedefi, Catalanların bağımsızlık talebini durdurmak olmuştu.

Ama Mariano Rajoy yönetimi bu şekilde ve bu dönemde kaybedebileceğini de pek düşünmemişti. Catalonya krizini aşabilmişti ama, son “skandal” sorununu aşamamıştı.Görevi kaybetmesi de aslında kendisinin suçları değil, partisinin suçları nedeniyle olmuştu.

Çeşitli işadamları, ve Rajoy’un Partisinden kişiler, ve de Rajoy’un Partisinin daha önceki parasal yöneticisi, rüşvet sistemini yönettikleri için, hapse gitmişlerdi.

Ancak Sanchez’in de sorunları var. Sanchez’e ve yeni Hükümeti'ne, aşırı sol Podemos Partisi'nin, ve de ulusalcı Catalanya Parti'sinin hukukçularının ve de Basque Bölgesinin temsilcilerinin destek vermesi gerekliydi.

Özellikle bir yıl evvel Hükümetten ayrılmak için çabalayan Catalan hukukçuları Barcelona’da yeni bir ayrılık hareketine girmiş olabilir. Fakat Sanchez de bir evvelki yıl Sosyalist Partinin yöneticiliğinden yedi ay ayrılmak zorunda kalmıştı ve sonra partisinin başına tekrar geçmişti.

Albert Rivera adlı siyasetçi ise, kurulan hükümete “Frankenstein Hükümeti” adını takarak hitap ediyordu. Çünkü iş başındaki parti, aşırı solcular ve de hükümetten ayrılmak isteyenler tarafından kurulmuştu.

<p>2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda klasik yay bireysel branşında İtalyan rakibini yenerek olimpiya

Altın çocuk Mete yurda döndü

Türkiye'deki yangınlarda son durum

Yurt genelinde yangınlar bu merkezden takip ediliyor

Komana Antik Kenti'nde kazı çalışmaları başladı